| Hosting | sms brána | Práce | Brigády | Pneumatiky |

Jak? Často kladená otázka „Jak si s něčím poradit? Jak něco udělat? Jak se rozhodnout? Co vlastně koupit?
Za co zaplatit?“ Když dané věci nerozumím nebo se mi různí prodejci a odborníci snaží něco namluvit, doporučit svůj výrobek a pohanět konkurenční. Jak? Pokusíme se odpovědět.

Jak zjistit majitele firmy?

Jak zjistit majitele firmy, živnosti, společnosti s.r.o., komanditní společnosti a dalších podnikatelských subjektů?

Neni to nic těžkého, neboť podle zákona musí být uvedeno identifikační číslo společnosti nebo subjektu na zakázkách, též musí být čitelně uvedeno na označení provozovny.

Většinou nás ale zajímá druh činnosti, majitel, spolumajitelé a stáří firmy.
Známe-li IČ: 275 120 11 nebo DIČ: CZ27512011 - je další postup jednoduchý.

Horší situace nastane, když známe jen jméno společnosti - např. KLM. Zde totiž můžeme najít několik společností a ani tu naši nemusíme správně identifikovat podle okresu, neboť např. firma známá z Karlových Varů může být registrována v Praze a majitel může být třeba z Olomouce. Potom, nastane-li shoda a nelze přesně určit zda se jedná o firmu, kterou hledáme, nezbývá nic jiného než zjišťovat další pomocné údaje. Těmi například může být majitel domény, v našem případě KLM.cz KLM.com KLM.info KLM.eu, ale nemusí.

V případě ověřování z důvodu zjištění solidnosti pracovní příležitosti je dobré, podívat se například na stránky Úřadu práce, zda tam již onen subjekt neinzeroval v minulosti, nebo nyní. Tam totiž musí být pravdivě uvedeny informace typu DIČ a IČ.

Stává se že v inzerátu narazíte na podnikavce, který se zaštíťuje nadnárodní společností, nebo známou firmou. Když ho ovšem kontaktujete, se sklamáním zjistíte, že dotyčný nemá vcelku s touto společností nic společného. Například vás pozve na jednání do kavárny, nebo restaurace a s výmluvou že se v kanceláři maluje a p. s vámi vede rozhovor zde.

Když se vám podaří zjistit jeho jméno, zjistíte že v registru má uvedenu pouze živnost s obsahem činnosti - nákup, prodej nebo poradenské služby, reklama. V takovém případě máte jistotu že jste naletěli.

V nedávné době se takto a podobně prezentovali podomní prodejci T-Mobile a O2. Kterým nešlo o nic jiného než o to udělat dojem a získat obíhače domácností a firem.

V registru se dozvíte základní jmění společnosti, podílníky, lidi figurující jako majitelé - jednatelé společnosti, dobu vzniku i to že společnost je pozastavena. A na vás už je aby jste si třeba v případě dlužníka zjistili zda osoba figurující jako jednatel společnosti nepatří do škatulky bílý kůň. Mnohdy totiž informace v obchodním rejstříku nejlépe naznačí povahu firmy. (Nedávný vznik a rychlý zánik... nebo dlouhá a neslavná historie, eventuelně osoby figurující v této společnosti s nedobrou pověstí.

Vyhledávání lze provést na portálu Ministerstva financí. Někdy stačí například zadat jen jméno dotyčného majitele uvedeného na vizitce a ve výpisu může figurovat např. i v několika společnostech.

Vyhledávací systém: Ministerstvo financí-vyhledávání ekonomické subjekty - firmy.
Vyhledávací systém: Ministerstvo financí-vyhledávání fyzické osoby - jednotlivci.


Nutno ještě podotknout že v případě jedinců, kteří jsou soudně oddluženi, probíhá u nich soudní jednání o vyhlášení osobního bankrotu, nebo jsou již v osobním bankrotu - je možné je snadno dohledat, neboť jsou ze zákona zveřejňovány jejich adresy pobytu, šetření a spisy jsou volně dostupné i na internetu.
Po lhůtě stanovené soudem se již nelze přihlásit, (připojit k řízení) k nároku věřitelské skupiny.