| Hosting | sms brána | Práce | Brigády | Pneumatiky |

Jak? Často kladená otázka „Jak si s něčím poradit? Jak něco udělat? Jak se rozhodnout? Co vlastně koupit?
Za co zaplatit?“ Když dané věci nerozumím nebo se mi různí prodejci a odborníci snaží něco namluvit, doporučit svůj výrobek a pohanět konkurenční. Jak? Pokusíme se odpovědět.

Jak vybrat virtuálního operátora?

Podle jakých parametrů vybrat virtuálního operátora?

Virtuální operátoři v ČR


Virtuální mobilní operátoři jsou tu od roku 2012.
Do povědomí široké veřejnosti se ale mobilní operátoři dostaly až s příchodem Blesk mobilu a Tesco mobilu. V současnosti je nabídka širší i když cenově na pozadí třech GSM mobilních operátorů nelze očekávat zázrak.

Co je vlastně virtuální mobilní operátor?

Virtuální mobilní operátor je poskytovatel bezdrátových hlasových služeb. (Většina poskytuje i datové služby - SMS, internet, pevné telefonní linky.) Na rozdíl od T-Mobile, O2 a Vodafone operátorů nemá vlastní infrastrukturu (Rádiové frekvence, vysílače ap.). Naopak s vybraným mobilním operátorem spolupracuje -- uzavře s ním obchodní smlouvu a získá přístup ke službám za velkoobchodní ceny. Proto si koncové ceny může nastavit do určité míry sám.

Jaké jsou výhody virtuálního operátora?

Pod mnoha virtuálními operátory se skrývají značkoví dealeři (přeprodejci), kteří prodávají SIM karty se službami pod svou značkou, ale SIM karta patří primárnímu operátorovi. V případě dealerských operátorů není ani moc místa pro nastavení cen. Ceny u těchto virtuálních operátorů jsou prakticky totožné nehledě na značku. (Např. již jmenovaný Blesk Mobil a Tesco mobil.)

Virtuální operátoři nabízejí levnější volání než velcí operátoři a většinou mají mnohem přímější a přehlednější nabídky. Mnohdy nenajdete u virtuálních operátorů bezplatné informační linky a další zákaznický servis.

Virtuální operátoři nabízejí hlasové a datové služby formou předplacených karet, ale i paušálem. Někteří prodávají hlasové balíčky zahrnující volné minuty a SMS tak, že každý měsíc strhnou z kreditu paušální platbu. (Například ČEZ Mobil.) Totéž platí i o datových službách - internet v mobilu a obdobných forem datového připojení (ADSL).

Na co si dát pozor u virtuálních operátorů?

Co je dobré si prostudovat a zjistit krom smluvních podmínek před podpisem smlouvy nebo zakoupením SIM karty?

Platnost kreditu, platnost SIM karty, splatnost faktur u paušálů. Nutná obnova kreditu jistě bude zajímat především Vás kteří provoláte měsíčně velmi málo peněz.

Vhodné je zjistit si formu účtování provolaného času. V nejlepším případě je to po sekundách. V nejhorším po minutách.

Největší rozdíly najdete zajisté u podmínek datových služeb. Je potřeba se zaměřit na omezení toku dat, účtování i max. tok dat za den či měsíc. Většina limitovaných datových služeb umožňuje maximálně prohlédnout si pár www stránek za den.
Přesto se může vyplatit těm kteří si chtějí jen mobilně přečíst došlou poštu bez náročných příloh mimo domov, třeba cestou do práce, nebo při čekání u doktora a pod.

Používání služeb náročných na datový tok, se datový limit rychle vyčerpá (například stahování aplikací z GooglePlay nebo sledováním videa na novinkach.cz ).
Přesto je nutno vyzdvihnout nabídku virtuálního operátora který k předplacené kartě přidává (v době psaní článku) 200Mb datový tok každý měsíc. Tato hodnota stačí jistě na stažení dat nutných k přesnému určení polohy AGPS. Toho využijeme občas na výletě v přírodě při špatném značení nebo změně trasy. Rovněž třeba při vyhledávání on-line v jízdních řádech i-Dos a pod.

Připojení k internetu je maximálně rychlostí 200 kbit/s ale najdou se i pomalejší při kterých i prohlížení www stránek bez obrázků bude trvat načtení stránky nervydrásajíc dlouho.

Data v ceně kreditu nabízí zatím jen jeden operátor. Datové limity a FUP jsou nízké napříč nabídkami. Rychlost připojení k internetu po vyčerpání dat je většinou tristní.

Někteří virtuální operátoři působí privátně a jejich služby nejsou určeny pro širokou veřejnost. (Komunity, podnikové sítě. Tyto podniky často svým zaměstnancům nabízí zvýhodněné tarify od poskytovatelů O2, T-Mobile.)

Rada závěrem

Před převodem telefonního čísla k virtuálnímu operátorovi navštivte svého stávajícího a oznamte mu že chcete odejít/ ukončit smlouvu. Mnohdy se dočkáte osobního zvýhodnění podmínek a služeb. Jindy se jen dozvíte "že se prý rádi časem vrátíte". Někomu nabídne operátor speciální věrnostní výhody a prémiové služby k původním cenám. Potom je zvážení na Vás - co je pro Vás přínosnější.

Nezapomeňte že pod některými virtuálními operátory se "schovává" opět jeden ze tří gigantů a to jen proto aby si udržel pod svými křídly své zákazníky, případně přetáhl pod jinou značkou zákazníky hledající nižší cešnu služeb a stávajícím nemusel nikterak zlevňovat.Více o virtuálních operátorech, předplacené SIM, tarifech a datových službách se dozvíte zde:

Virtuální operátoři - přehled nabídek - podrobné informace

Seznam virtuálních mobilních operátorů naposledy aktualizován

Přehled virtuálních operátorů na CZ trhu s uvedením u kterého operátora provozuje své služby:99mobileT-Mobile
Air TelecomT-Mobile
BleskMobilO2
BonerixO2
BTS Mobil T-Mobile
CD-T MOBILEVodafone
Centropol TelecomVodafone
City mobileVodafone
ConnecticaT-Mobile
COOP MobilVodafone
ČEZO2
Deník: Pět pohromadě          Vodafone
DH TelecomVodafone
DragonT-Mobile
EmeaO2
Euro operátorVodafone
FaynVodafone
FPnet.czT-Mobile
GoMobilT-Mobile
GTS CzechT-Mobile
Ha-looT-Mobile
KaktusT-Mobile
Klokan mobilVodafone
KomutelT-Mobile
LAMA mobileVodafone
Live TelecomO2
MetronetT-Mobile
MikrotechVodafone
Mobil.czT-Mobile
Nej T-Mobile
Netbox + AIM mobil T-Mobile
Odorik T-Mobile
One mobileT-Mobile
OpenCallVodafone
OskartaVodafone
Private Mobile Vodafone
QuadrupleVodafone
Relax MobilT-Mobile
RWE MobilT-Mobile
SeniorTelT-Mobile
SkyfoneVodafone
StarTELT-Mobile
StudentfoneVodafone
TelesticaT-Mobile
Tesco MobileO2
VietCallVodafone
ViralMobilT-Mobile         ukončil svou činnost
VirtualDreamT-Mobile
VoocallT-Mobile
WIA MobilVodafone
Žlutá simkaVodafone


Jak? Rady odborníků z různých oblastí života.