| Hosting | sms brána | Práce | Brigády | Pneumatiky |

Jak? Často kladená otázka „Jak si s něčím poradit? Jak něco udělat? Jak se rozhodnout? Co vlastně koupit?
Za co zaplatit?“ Když dané věci nerozumím nebo se mi různí prodejci a odborníci snaží něco namluvit, doporučit svůj výrobek a pohanět konkurenční. Jak? Pokusíme se odpovědět.

Jak vybrat vhodnou LED žárovku?

Podle jakých parametrů vybrat LED žárovky?

LED SMD zastaralého typu Nejprve stručně o nevýhodách úsporných trubicových žárovek.
Kromě ekologických (náročná výroba, obsah rtuti), především produkují blikající světlo o jehož škodlivosti na lidský organismus existuje mnoho studií které jsou neustále spochybňovány.
Těžko vysvětlovat starším lidem že produkují velmi nepříjemný vysokofrekvenční hluk. Zvukové spektrum úsporných žárovek většina lidí ani neslyší nebo nevnímá. Najdou se ale i tací, kteří slyší tento nepříjemný "hvízdot".

Dalším kritériem je větší spotřeba a proudu a snižující se svítivost.
Nezřídka úsporná žárovka trubicového typu nedožije uvedené hodiny, nebo počet sepnutí uváděných na obalu.

Oproti tomu LED úsporné žárovky mají spoustu výhod které si shrneme do několika bodů:

Menší spotřeba energie.

Vzhledem k tomu že klasické úsporné žárovky mají již příznivou spotřebu oproti vláknovým žárovkám, neni toto kritérium zásadním. Přesto se dá dle vhodně zvoleného výrobce a dodavatele vypočítat značná finanční úspora.
Nejvíce se vyplatí investice při přechodu z klasické žárovky na LED žárovky. Další nejvhodnější variantou je osazení LED žárovkami světla v novostavbě nebo při rekonstrukci domu. Zásadní výhodou je:

Stejnoměrný svit LED žárovky po celou dobu životnosti

Zde je vhodné v praxi vyzkoušet použití LED žárovky u psacího stolu, nebo PC. Po několika hodinovém sezení u práce nebo nad knihou, poznáte rozdíl. Vaše oči budou méně unavené. Oproti blikající klasické úsporné žárovce se opět dostanete do pocitu který jste měli při používání halogenové nebo klasické vláknové žárovky.
Nahradit LED světlem lze i všechny trubicové zářivky a halogenová světla.

LED světlem lze nahradit i všechny trubicové zářivky

Úspěšně lze LED technologii použít i u některých výbojek, celé škále trubicových zářivek, kalogenů, reflektorů i foto blesků.

Na trhu jsou i LED žárovky H7, H8, sufitky, LED žárovky do koncových světel automobilů.
Je nutno varovat zákazníky před koupí těchto nehomologovaných LED žárovek které nejsou schváleny pro motorová vozidla pohybující se na veřejných komunikacích.
Skvěle se tyto náhrady v podobě LED žárovek hodí do interiéru vozidel jako různé osvětlovací nebo signalizační prvky tam kde je ještě nepoužil výrobce vozů.
Automobilové LED žárovky nehomologované.

Jak vybrat LED žárovku?

Na obalech si vyhledáme informaci o tom, jakému ekvivalentu staré žárovky nový výrobek odpovídá, ale v praxi se tento postup neosvědčil.

Jak tedy vybrat LED žárovku?

Řiďme se lumeny, parametrem intenzity světla. Je nutné si ale zapamatovat jakým hodnotám odpovídá 60W klasická žárovka.
Když dodržíme tento postup, doma pak nebudeme rozpačití, protože LED žárovka ani zdaleka nesvítí tak, jako svítila ta původní, klasická. Vhodný ekvivalent k této hodnotě bude u většiny LED žárovek odpovídat cca 72 Wat žárovce. Tedy pokud udal výrobce pravdivé údaje. Viz níže:

Jaké parametry sledovat na krabičce LED žárovky?

Hodnotu Lumen

Intenzita svitu klasické žárovky 60W odpovídá hodnota 800lm

Intenzita svitu klasické žárovky 100W odpovídá hodnota 1100lm

Další hodnotou je "pocitová teplota světla"

Všechny typy LED žárovek můžete zakoupit dle výrobců nejčastěji v barvě studená bílá (cca 6500K) nebo teplá bílá (cca 3000K).
Je vhodné si pocit a vhodnost teplé žluté nebo chladné bílé vyzkoušet na dvou vzorcích LED žárovky. Chladný namodralý nádech některých LED žárovek neni vhodný pro delší pobyt a svícení při práci. Naopak nachází uplatnění například při venkovním osvětlení.

Posledním parametrem při výběru by měl být údaj o spotřebě Watů. Je to důležitý údaj ale neměl by být prvním, nebo dokonce jediným parametrem výběru.

Zcela "mimo mísu" je řídit se počtem LED diod. Více napoví jejich technická vyspělost. Klasické LED diody známé již z prodejen Tesla-elektro nasázené do patice žárovky budou tím prvním pokusem o výrobu úsporných LED žárovek, ale na trhu již nemají opodstatnění. Přesto je hojně najdete v nejednom hypper marketu.

Jak? Rady odborníků z různých oblastí života.