| Hosting | sms brána | Práce | Brigády | Pneumatiky |

Jak? Často kladená otázka „Jak si s něčím poradit? Jak něco udělat? Jak se rozhodnout? Co vlastně koupit?
Za co zaplatit?“ Když dané věci nerozumím nebo se mi různí prodejci a odborníci snaží něco namluvit, doporučit svůj výrobek a pohanět konkurenční. Jak? Pokusíme se odpovědět.

Jak si vyrobit králíkárnu - plánek
na moderní králíkárnu II.

Doporučené minimální dílenské vybavení V prvním díle jsme skončily u věty: "Nejprve připravíme a smontujeme spodní díl králíkárny a dva boční."

Aby byl návod na výrobu králíkárny v domácích podmínkách srozumitelný všem i méně technicky nadaným chovatelům, začneme u doporučeného minimálního vybavení, které jsem měl k dispozici.

Pro lepší a rychlejší práci by se hodila formátovací pila, vrchní frézka nebo fréza pro ty., kteří nechtějí roztřepené a ostré hrany pilovat rašplí. Formátovací pilu nahradí kotoučová, nebo ruční a dvě vodící rovná prkénka, nebo nastavitelný boční doraz.

Vhodný je i ruční elektrický hoblík, stojanová protahovačka. Práce s hoblovanými prkny vypadá přeci jen jinak než s nehoblovaným, ale levnějším stavebním řezivem.

Jak rozvrhnout rozměry králíkárny?

V mém případě se vše odvíjelo od rozměrů OSB desek a doporučených chovatelských vnitřních rozměrů kotců králíkárny.

Základním rozměrem je tedy 125 x 250cm.

Kolik kotců bude mít nová králíkárna?

Nejmenší kotec - samotka - výkrm Jak již bylo popsáno v prvním díle, možnosti jsou dvě patra, nebo od země, méně pohodlná tři patra. To je i můj případ, který si ukážeme ve fotogalerii.

Volba je pro jednotlivé patro 2x kotec s možným odchovem narozených králíků do odstavu. Možnost vložit pohodlné kotiště vnitřní, nebo z vnějšku na dělená dvířka pro komfort obsluhy.
Jako druhá varianta se jeví nejlépe 3 kotce pro jednotlivé ustájení a karanténu s odstranitelnými dělícími příčkami, nebo raději z konstrukčního hlediska s průlezy v příčkách.

Ovšem nejprospěšnější se jeví každé patro o dvou kotcích. K této sestavě totiž lze vyrobit později patra o jednom kotci nebo další sestavu, (sestavy).

Jak již bylo napsáno v prvním dílu návodu jak postavit králíkárnu, veškeré rozměry vycházející z rozměrů OSB desky, pero-drážka jsou vhodné pouze pro malá a střední plemena, nikoliv pro velká! Pro velká plemena tyto rozměry upravíme a přidáme kotvící body nebo vyztužíme základní laťovou konstrukci.

Jaký přepravní rozměr má nová králíkárna?

Složená králíkárna určená k přepravě Tento údaj bude zajímat hlavně Vás, kteří máte dílenské vybavení jinde než pár metrů od umístění králíkárny. Nebo že by babička dostala novou králíkárnu k osmdesátým narozeninám?

Složená tři patra králíkárny včetně roštů a dvířek mají rozměr - délku cca 280cm, šířku 135cm a na výšku svázaný, srovnaný balík zabere do max. 50cm.

Horší je to s váhou, zatím co do auta nižší třídy combi se po sklopení sedaček a upevnění kotvícími body, celá králíkárna vejde, kvůli hmotnosti je nutno rozdělit náklad na dvě části, jinak překročíte povolené zatížení náprav vozidla.

Plánek jak vyrobit králíkárnu - fotogalerie

fotogalerie-jak vyrobit králíkárnu Na1.cz Na obrázku vidíme tři základní prvky kterými začneme. Jsou to dva boky, které vyrobíme zrcadlově totožné a spodní základnu králíkárny.

Na fotografii je varianta od země tři patra s tím že spodní patro králíkárny je s plnou podlahou
a/ rovnou
b/ mírně spádovanou dozadu pro odtok moči.
Horní dvě patra jsou a/ s roštovou podlahou
b/ s plnou podlahou

Horní podlahy jsou vyjimatelné. Při plné podlaze dochází k odtoku moči do odpadu, nebo vhodné nádoby. Tím je zaručena větší pohoda ustájení králíků, případně méně vhodná delší udržitelnost podestýlky.

Ve variantě a je docíleno odvodu výkalů a jako druhotný efekt je maso méně cítit "králičinou".

Sklon pro odkap moči a bobků činí u OSB minimálních 10cm, optimálních 12cm. Měřeno od předního okraje OSB desky po zadní. (Tedy bez přesahu, který činí min. 5cm - viz. foto.)Pokračování příště.

Návod jak postavit králíkárnu I. díl

Králík Hyla
Jedná se o střední produkční plemeno králíka.

Vykostěný králík HylaDistribuce pochází z Itálie. Licenčně je chován v ČR.
Patří mezi vyhledávaná plemena králíků (reklamní záležitost).
Váha dospělého (výtěžnost)je 59%. Váha odstavených mláďat je 970 - 980 g
Váha po 70-ti dnech: 2,470 - 2,520 g. Počet kg masa na 1 hnízdo: 18,25
Počet mláďat na jeden vrh je průměrně 8,5 kusů.
U nás je po tomto plemenu velká poptávka. Důvodem je přehnané očekávání masných nebo finančních výkonů. Chovné páry jsou většinou velmi předraženy. Mnohdy se pod tímto názvem skrývá v inzerci kříženec Českého Strakáče a dalších podobných druhů králíků.
Králík Hyla má podlouhlé užší tělo.Působí vyzáblým vzhledem. Někdy je nazýváno toto plemeno "králík brojler".
Vhodnějším výrazem pro toto produkční plemeno je jateční králík. Drobnochovatelé čistokrevných králíků Hyla bývají často zklamáni neúspěchy v chovu těchto hyla králíků. Jedním z důvodů je požadavek na krmnou dávku, výhradně granulované stravy. Díky průmyslovému typu chovu lze dosáhnout požadované výsledky. Při krmení pící a klasickou skladbou potravy jsou optimální výsledky přírůstků a zdraví králíků Hyla hůře dosažitelné.
Toto se děje především u první generace pocházející z velkochovů.

Genotyp: AA BB CC DD.


Jak? Rady odborníků z různých oblastí života.