| Hosting | sms brána | Práce | Brigády | Pneumatiky |

Jak? Často kladená otázka „Jak si s něčím poradit? Jak něco udělat? Jak se rozhodnout? Co vlastně koupit?
Za co zaplatit?“ Když dané věci nerozumím nebo se mi různí prodejci a odborníci snaží něco namluvit, doporučit svůj výrobek a pohanět konkurenční. Jak? Pokusíme se odpovědět.

Jak postavit králíkárnu - plánek
na moderní králíkárnu I.

Moravský Modrý Nedávno jsem byl postaven před otázku jak doma rychle postavit moderní králíkárnu. Do vyhledávače jsem pro inspiraci zadal "modern rabbit-hutch" a až na vyjimky na mne začaly odkazy chrlit koncentráky pro králíky.
Přes pár inspirací jsem nakonec šel vlastní cestou.

Vše bylo ovlivněno co nejkratším časem, možnostmi omezeného místa pro venkovní králíkárnu. Plemenem králíků, které udávalo podmínky a nutné rozměry kotců.

Pro koho je návod na králíkárnu určen? Má situace byla taková že jsem doma neměl žádný vhodný materiál. Jediné co jsem měl byly staré OSB desky (Bohužel zcela zbytečně s perodrážkou.)
V pořadu ČT - reality show "Malá farma" v diskusi o králíkárně z OSB desek a mizejících králících, běhajících po dvoře, drtivá většina diskutujících odsuzovala OSB desky jako zcela nedostatečné řešení v okusu a zabránění úniku králíků.

OSB desky na stavbu králíkárny ANO či NE?

Vzhledem k předešlé stavbě králíkárny z prken 20mm a překližky 6 a 8mm tlusté, nelze u OSB desek čekat horší výsledek. (Původně králíkárna sestavená z materiálu používaného na balení strojírenských strojů z RVHP chutnala zajícům více než OSB desky, kterých si moji inteligentní králíci ani nevšimnou.)

Otázka ale zní - Je králíkárna z OSB desek odolná králíkům díky jejich inteligenci, nebo díky speciálnímu nátěru? Všechny díly jsou totiž pečlivě natřeny lazurou ředitelnou vodou, zdravotně nezávadnou, používanou na dětské hračky. Neni to tedy EKO králíkárna, ale BIO králíkárna pro zdravý chov a poživatelné maso.

V reality show ČT Malá farma jsou kotce pro králíky menší než jaké mám použité rozměry u své králíkárny. I v tomto může být zakopaný pes... moje rada zní "nebojte se a nepodléhejte tlachům."

Soupis materiálu na stavbu králíkárny

Jak bylo zmíněno na stavbu byly použity OSB desky broušené, Jedná se o plošně lisované desky složené ze tří vrstev, přičemž všechny tyto vrstvy jsou spojené umělou, voděvzdornou pryskyřicí.OSB desky impregnované (Běžné v obchodech se dřevem a hobi centrech.)ideálně 10ks na králíkárnu o devíti kotcích "samotkách" nebo šesti pro samice. (+ všechny kombinace)

Střešní latě bez impregnace, obyčejné 5x4cm, osobně jsem použil 5x3cm, ale s tlustšími se lépe pracuje - především při kotvení šroubů a menších nárocích na přesnost práce. Doporučuji 6 a více kusů.

Prkna dle ceny. Já použil 4m dlouhá s rozměry 100x22mm 6ks - stavební řezivo. Teoreticky je lze ohoblovat. Já na to bohužel neměl čas, omezil jsem se jen na hrany a odstranění třísek.
Na dvířka jsem tyto prkna rozpůlil ruční kotoučovou pilou a horní frézkou ohranil hrany do zaobleného profilu již na hotových dvířkách králíkárny.

Při variantě s rošty, prkna nebo latě. Já použil 2cm tlustá hoblovaná prkna z kterých jsem nařezal latě na rošty - spotřeba je poměrně velká vzhledem k délkám latí roštů králíkárny. Měla by být z tvrdého materiálu. Já bohužel použil smrk.
Rozteč jsem dělal pomocéí šablony ze dvou MDF odřezků. Rozměr se rovná změření délky oválného bobku od největšího samce... :o)

Spojovací materiál vruty 3mm a 3,5 - 4mm tlusté délky od 16mm po 45mm

Úhelníčky, panty, petlice, šoupátka, výztuže a jiné kovové prvky dle zvoleného technického řešení a ochoty investovat čas a peníze.

Běžné dílenské nářadí, smirkové plátno pro finalizaci obrobků.

Stavba králíkárny - základní rozměry a parametry

Mnou optimalizované rozměry jsou vhodné pro střední a malá plemena králíků. Vycházel jsem z rozměrů zakoupených OSB desek. Pro velká plemena králíků je nutno rozměry zvětšit - jako vhodné se jeví použít kombinaci OSB desek obyčejných a pero-drážka pro čisté nastavení rozměrů.

Filozofie stavby králíkárny

Moravský ModrýProtože jsem byl požádán o zveřejnění návodu na stavbu králíkárny, za normálních okolností by jsem si dal větší práci s vyhotovením předku králíkárny a dvířek - použil bych hoblované latě bez suků. Takto jsem postupoval v časové tísni, kterou ještě komplikovalo počasí kdy vodou ředitelná lazura téměř nechtěla schnout. Ze dvou dnů, kdy by bylo možno králíkárnu postavit se tak vše protáhlo na týden.

Králíci již ve fázi hotového jednoho patra byly přestěhování a to ze dvou důvodů - zkoušky okusu a reakcí na novou králíkárnu, ověření funkčnosti a spokojenosti miláčků.

Dnes již mohu konstatovat že i králíci kteří byly ve volném výběhu tuto králíkárnu přijaly bez problémů.

Králíkárna musí umožňovat pohyb králíků a nesmí se stát koncentrákem jako to vídávám na vesnických dvorcích. Moji králíci dostávají na výstavách průměrně 94 bodů, obávám se že jízdami na soutěže a kontaktem s dětmi se jejich mozkovna rok od roku vyvíjí směrem k vyšší inteligenci. To se projevuje v mnoha překvapeních a stále těžší popravě vyřazených zvířat z chovu.
O tom ale v jiném článku. Standard chovu se zvyšuje a nedopřát králíkům dostatek prostoru a "zábavy" je neetické a poškozuje kvalitu chovu i masa.

Požadavky na konstrukci králíkárny

Základem myšlenky bylo získat čistý chov králíků bez většího zápachu pro okolí. Snadnou obsluhu králíkárny při krmení a rychlost, aneb vše pro úsporu času.
Nevýhodou bylo nutnost řešení králíkárny přímo na místě bez přemísťování a možnosti zasunout dokončenou venkovní králíkárnu ke zdi (plotu). Proto bylo nutno vyřešit problém stavby ve stísněném prostoru s přístupem jen zepředu a z jednoho boku.
Při dostatečném přístupu by vše šlo snadněji. Dalším požadavkem bylo nepodkládát a nebetonovat žádný podklad pod králíkárnu. Toto bylo vyřešeno zhutněním a srovnáním hlíny pod králíkárnou (pomocí latě).
Dno bylo vyztuženo latěmi. Nohy králíkármy tvoří proto hranoly oddělené od země plastovou podložkou. Stanoviště je zastřešeno bez výskytu sněhu.

V případě volného prostoru mimo přístřešek doporučuji omezit konstrukci jen na dvě patra namísto tří a spodní patro umístit ve vzdálenosti 30-50cm nad zemí. Což je výhodné i normálně pro podjíždění králíkárny s kolečkem na hnůj a snadnější manipulaci se zvířaty a krmením pro králíky bez ohýbání. Já byl omezen místem, proto jsem zvolil 3 patra a čtvrté na odkládání chovatelských pomůcek a napaječek přes zimu za použití schůdku.

Variace na téma ZIMA v králíkárně je pro mne nepodstatná. Mnou zvolené plemeno je vyjimečně odolné, stačí tedy zamezit průvanu a prašnosti prostředí a nemusím se bát o ujmu králíků.
Opak je ovšem v létě při 30 st. Celsia. V opravdu horkých dnech dopřeji králíkům sprchu studenou nebo vlažnou vodou, namočená srst je chladí a jsou na toto zvyklí, mají sprchu rádi - jen se jim nesmí stříkat do uší, očí a čenichu.

Z hlediska konstrukce králíkárny je přední strana před sluncem chráněna pergolou s hustým porostem vína. Je tak zajištěno v červenci a srpnu přívětivější klima a stín.

Prasárny při stavbě domácí králíkárny

Pročetl jsem hodně fór a názorů na chov králíků. Dle zjištěného je většina chovatelů králíků prasáky a jejich králíkárny oplývají skládkovými odpady a škodlivinami.
Za největší prasárnu považuji radu: Natřete králíkárnu barvou proti okusu zvěře. Tak toto dokáží jen největší dementi a bohužel jich neni málo!

Nejrozšířenější je obtloukání králíkárny různými PVC a dalšími materiály proti průvanu a zimě, rovněž v 90% doporučované linoleum na podlahu králíkárny... prý efektivní materiál. Možna v době jedové kdy ze supermárketů nosíme náhražkové potraviny plné "prospěšných Éček".
Nebo si myslíte že vtaláty a další rakovinotvorné látky vdechované králíky a v mnoha případech i pojídané se neukládají přes plíce, krev, žaludek a střeva do masa králíka?
Bagatelizování není na místě, nebo neznáte statistiku předčasných úmrtí lidí?

Ke stavbě své králíkárny jsem použil PPr - plast, který svoji povahou má garantovanou zdravotní nezávadnost. Jak je tomu v praxi mnoho nezjistím ale oproti linoleúm je to opravdu o něčem jiném. Každopádně moji králíci toto nepožírají.
Dalším nešvarem je použití prken obsahujících syntetické a minerální oleje, nebo ještě horší vysloveně toxické barvy. Víme co jíme? Někomu je to jedno.

Nejhorší prohřešek jak postavit králíkárnu je ignorování potřebných vnitřních rozměrů kotců. Čím větší, tím vždy lepší. Pro výkrm je sice evidentně pohyb králíka = výdej energie, horší. Kvalita života této bytosti je ale na našich bedrech. Maso králíka, který má dostatek pohybu a možnost rozvíjet svalstvo je oproti unuděnému ležícímu králíku a temné králíkárně plné pavučin a smradu někde jinde.

Plánek jak postavit moderní domácí králíkárnu
s možným postupným rozšířením chovu
krok za krokem

Nejprve připravíme a smontujeme spodní díl králíkárny a dva boční.

Návod jak postavit králíkárnu II. díl (Pokračování článku Jak vyrobit králíkárnu + fotogalerie)

Moravský Modrý
Jedná se o velké české plemeno králíka.
Patří mezi národní plemena králíků (genové zdroje).
Je naším původním plemenem a byl vyšlechtěn více než před sto lety. Má požadovanou hmotností 5,5 kg a více.
Barva je ocelově modrá se světlým odstínem.
Jeho chov je u nás velmi oblíben nejen pro zajímavou barvu, ale i dobré hmotnostní přírůstky, plodnost a zdravotní fond.
Odhadem je v našich chovech kolem 1000 - 1500 chovných zvířat. V nedávné době český chovatel Moravského Modrého králíka získal za svého samce nejvyšší mezinárodní ocenění.
Genotyp: AA BB CC dd gg hh.


Jak? Rady odborníků z různých oblastí života.