| Hosting | sms brána | Práce | Brigády | Pneumatiky |

Jak? Často kladená otázka „Jak si s něčím poradit? Jak něco udělat? Jak se rozhodnout? Co vlastně koupit?
Za co zaplatit?“ Když dané věci nerozumím nebo se mi různí prodejci a odborníci snaží něco namluvit, doporučit svůj výrobek a pohanět konkurenční. Jak? Pokusíme se odpovědět.

Jak vypěstovat a založit plantáž Paulownia Tomentosa, CFI, Kirl, biomass, Slovakia, Siberia v ČR?

Rádoby seriózně se tvářící prodejci té své odrůdy paulownie, (Paulownia Tomentosa, CFI, Kirl, biomass, Slovakia, Siberia a pod. názvy.) vytvořily ve veřejnosti zcela nesprávný dojem jakési extra výhodnosti svého JEDINEČNÉHO produktu. V překladu nazvaného zázrak jedině u nás a jedině za naši cenu!
Realita podobající se nadšení z chovu Kalifornských žížal a hry LETADLO. Nepřeháním když uvádím tento příměr s propagací paulownia businessu!

Oproti předchozím nedokončeným článkům o pěstování rychle rostoucí rostlině paulownia na portálu Jak.na1.cz nyní objasním problematiku ze svého odborného pohledu a praxe.

Stručně fakta:

 • Paulownia Plstnatá je jediný druh stromu u nás oficielně možný pěstovat.*****


 • Paulownia ať již Biomass, CFI nebo jiné druhy určené ke komerčnímu energetickému využití neni dovoleno na území ČR pěstovat. Přesněji do doby než budou případně schváleny. Jejich dovoz z mimoevropského sektoru neni svým způsobem povolen. Teoreticky můžete sice semena získat např z USA nebo Polska, prakticky si z nich můžete vypěstovat sazenici někde v květináči.
 • Zakládat plantáže paulownia stromů neni v ČR povoleno. Vyjimku v tomto tvoří pokusné plantáže k vědeckým účelům.
 • Z pohledu bodu předchozího ale zapomeňte na hektary pokusných stromů paulownia.
 • U nás povolené pokusné výsadby čítají jen několik desítek přísně evidovaných kusů rostlin paulownia v různých klimatických oblastech.
 • Podle dosavadních výzkumů zklamu všechny zájemce o plantáže. Jedná se o vysoce "plevelný" druh stromu. V našich podmínkách zřejmě nebude povolen plantážní způsob pěstování paulownií. O důvodech se rozepíšu v článku o problematice pěstování stromů pawlovnia.


 • ***** Ale i u tohoto druhu se vystavujete možnému postihu za zavlečení agresivního druhu rostliny, dojde-li k jeho šíření do okolí.

  Praktické poznatky a zkušenosti s pěstováním stromů paulownia

  Koho neodradily ani hrozící statisícové pokuty a náhrada nákladů na likvidaci a sanaci škod vzniklých na životním prostředí, může dále vstřebávat praktické zkušenosti a rady z pěstování paulownia. (Osobně bych nechtěl státu hradit předraženou zakázku na odstranění sporných škod.)

  Rady pro pěstování paulownií

  porovnání thomenthosa - biomass Napravo vidíte porovnání nejúspěšnější odrůdy klonů paulovnia s domácí paulownií plstnatou, která roste v několika exemplářích v Brně.
  Záměrně nenapíši její název. Rozdíly ve vzrůstnosti nejsou bohužel markantní jak udávají reklamní slogany toho či onoho prodejce!
  Ve všech našich pokusech s těmito klony dostupnými na světovém trhu zvítězila paulovnia plstnatá u nás pěstovaná jako okrasný strom. Obrázek naznačuje i možný důvod.

  V levé části obrázku je nejmenovaný vychválený, nejlepší možný klon na trhu. Vrchní část je drobnější než u paulownia tomentosa. Rostliny byly vypěstovány za stejných podmínek.
  Paulownia plstnatá má více vitální strukturu růstu. Namrzlý vrchol stromku sice nedokáže již obnovit ale oproti vychváleným paulownia "....." ji lze zapěstovat dále do rovného tvaru. To se u paulownia v levé části obrázku již nepodaří, nutný je řez mrazem poškozeného vrcholu a nahrazení vrchní části rostliny rozvětvením.
  Můžete zapomenout na rovný tvar stromu paulownia. Výsledná struktura měkého dřeva bude značně poškozená.
  Na štěpku to tolik nevadí, ale pro jiný způsob využití je to diskutabilní.
  Nevyhnete se však dalšímu zpomalení růstu rostliny.

  Jak pěstovat paulownii v pokusné plantáži?

  Jednu z vyzkoumaných vhodných metod Vám nyní popíši:
  Zasaďte sazenice paulownia do vysokého skleníku nebo pařeniště s modrou fólií (Výrobce v Izraeli.)Vhodné jsou cca 50l nádoby (květináče). Nejvhodnější je umístění sazenic na konci května až června, nemáte-li temperování při nízkých teplotách. Rostliny snadno zcela zničí v prvním roce mráz!

  V nádobách rostliny vytvoří bohatější kořenový systém.
  Na podzim umístěte nádoby s rostlinami do temperované místnosti cca 5-15°C. (Po opadu listí nebo před očekávanými mrazy.) Koncem léta je možné začít rostliny pozvolna otužovat.

  Dle možností co nejdříve (od ledna po březen), rostliny vyjmeme z nádoby a oklepeme zbytky hlíny z kořenů.
  Kořeny rozstříháme zahradnickými nůžkami na cca 6-12 cm dlouhé kousky. Ty hned umístíme do sadbovače s výsevním substrátem.

  paulownia na1.cz

  Z jedné rostliny získáme cca 60-100 nových vitálních rostlin, částečně adaptovaných na chladnější prostředí.

  Ztratíme jeden rok pěstování venku ale zvýšíme naději na úspěšné vypěstování i z několika málo drahých sazenic, které by Vám jinak stěží ve volné půdě první rok přežily.

  Do poloviny května vzešlé rostliny paulownia přisvětlujeme speciálními LED lampami (Vyrábí Panasonic, bohužel u nás nejsou téměř k sehnání.) Průběžně ze sadbovačů přesazujeme paulownia do větších květináčů. V červnu můžeme začít vysazovat zapěstované sazenice paulownie do venkovního nakypřeného záhonu.

  Když při výsadbě vyndáváme sazenice paulownia z květináče, kolem balu s hlínou (substrátem) umístíme ocelové pletivo bez antikorozních úprav. To nám bude sloužit jako ochrana proti polním hlodavcům. Kdo toto opatření podcení, najde na jaře jen ukousané paulownie nebo řádky kupiček u každého stromku od krtků. Pro ně je to výhodná potrava na zimu.

  Do konce roku s rozumem přihnojujeme sazenice paulownia aby byly co největší, ale hlavně mohutné s vyzrálým jádrem. (Podobné bezu.)

  Rostliny na zimu chráníme termo tkaninou. Z jara sazenice paulownia začnou rašit. Naší snahou musí být oddálení do konce května. Stačí přízemní mrazík a vršky rostliny mohou omrznout a s poškozenými paulownia rostlinami je poté více práce a výsledek nevalný.

  Zásady pro pěstování paulownia rychlerostoucí dřevina

 • Ochrana rostlin před mrazem první tři roky.
 • Poté již sice rostlina často trpí omrznutím větví, ale kmen stromu paulownia je již schopen odolat i extrémním mrazům. Po zmrznutí tvoří opět nové výhony.
 • Ochrana kořenů proti škůdcům první dva roky.
 • Kořeny jsou měké a chutné proto na jaře bez ochrany ze sazenic paulownia nic pod zemí nezbude.
 • Již v prvním roce vylamováním rozvětvení nutíme strom růst do výšky na úkor prostorového rozšiřování.
 • Z omrzlé vrcholové části paulownia již nic nevyroste proto ji musíme odstranit.
 • Většina lidí kteří se nechali zlákat jednoduchostí a zázračnou výnosností paulownia biomasy, časem vystřízliví. Nedělejte proto zbytečné chyby.
 • Četné škody na sazenicích paulownia v prvních třech letech způsobuje již i drobný vítr.
 • Díky velkým listům paulownia a křehkosti rostliny dochází k roztrhání a polámání. To způsobuje zhoršený růst a vitalitu rostliny paulownia.

  Pár rad - semena paulownia a pod.

  Pěstovat paulownia ze semen nebo sazenic?

  Semena paulownia je snadné a levné získat. Mají-li požadované vlastnosti, můžeme se dočkat úspěšného vypěstování sazenice paulownia. Z českého prostředí bývají sazenice paulownia ze semen odolnější než sazenice klonů.

  Důležitou zásadou je dopřát sazenicím při růstu mnoho světla. Tedy umělého. Bez toho nemá cenu sazenice předpěstovávat neboť dosahují tenkého stonku který neobstojí v nechráněném prostředí.

  Paulownia

  Na zkušební plantáži jsem vyzkoušel s kolegy tyto druhy paulownia: (CFI, Biomas, Big, Paulownia australis Paulownia catalpifolia Paulownia coreana Paulownia duclouxii Paulownia elongata Paulownia fargesii Paulownia fortunei Paulownia glabrata Paulownia grandifolia Paulownia imperialis Paulownia kawakamii Paulownia lilacina Paulownia longifolia Paulownia meridionalis Paulownia mikado Paulownia recurva Paulownia rehderiana Paulownia shensiensis Paulownia silvestrii Paulownia taiwaniana Paulownia thyrsoidea Paulownia tomentosa Paulownia viscosa)

  U některých nezmíněných nelze dle druhových znaků stanovit pravdivost tvrzení o jiné druhové odlišnosti.
  Většina dobře zapěstovaných rostlin paulownia u nás kvete pátým rokem. V horších klimatických podmínkách nebo při přemrznutí, kvete od šestého roku po umístění na trvalé stanoviště.
  Paulownia nesnáší přesazování proto je vhodné vytvořit bohatý kořenový bal a ten při přesazení narušit pro tvorbu dalších kořenových zakončení.

 • Pěstování rychle rostoucích dřevin Paulownia semena, sazenice, množení I. -související článek

 • Pěstování rychle rostoucích dřevin Paulownia odrůdy, stanovištěe, řez II. -pokračování článku

 • Pěstování rychle rostoucích dřevin Paulownia hnojení, řízky, plantáž III. -pokračování článku

 • Jak vybrat LED osvětlení pro pěstování paulovnie
 • Jak? Rady odborníků z různých oblastí života.