| Hosting | sms brána | Práce | Brigády | Pneumatiky |

Jak? Často kladená otázka „Jak si s něčím poradit? Jak něco udělat? Jak se rozhodnout? Co vlastně koupit?
Za co zaplatit?“ Když dané věci nerozumím nebo se mi různí prodejci a odborníci snaží něco namluvit, doporučit svůj výrobek a pohanět konkurenční. Jak? Pokusíme se odpovědět.

Paulownia semena - pěstování in-vitro II.

Jak pěstovat paulovnie v ČR?
zkušenosti, rady, návody, řízky, semena, prodej

V předešlém článku bylo popsáno několik základních informací a rozptýleno pár mýtů a reklamních triků ohledně pěstování paulovnií, japonských topolů, vrb a dalších rostlin a stromů určených na produkci biomasy.
Nyní se pokusím navázat na kolegu a popsat jednotlivé postupy podrobněji.

Jak pěstovat úspěšně paulovnie v ČR? (na biomasu a exotické dřevo)

Nejprve si ujasněme které odrůdy jsou pro nás nejodolnější a nejperspektivnější do našich klimatických podmínek.
Na jedné straně požadujeme vysoké výnosy biohmoty. Na druhé straně chceme aby strom který pochází z jižních zemí vydržel i velké mrazy.
Ty ale paulovnie příliš v lásce nemá. Prvním předpokladem je pěstební materiál pocházející z kvalitních již několik generací aklimatizovaných stromů.
Bude-li to možné, rád Vám zašlu pěstební materiál pocházející z ČR a Polska, nebude-li zájem převyšovat mé množstevní možnosti.

Jaké odrůdy paulonie je vhodné pěstovat v ČR na biomasu?

Nejdéle pěstovaná je Paulovnie plstnatá (Paulownia Tomentosa). O ní byla podrobná zmínka v předchozím článku.
Lze ji doporučit z těchto důvodů:
Praděda si ji přivezl z Itálie a měl ji jako včelař pro obohacení medu. Potom se chlubil nezvyklou aromatickou chutí a vůní medu.
Je tedy zajímavou pro včelaře protože kvete poměrně dlouho. Snůška medu z několika starých stromů je vydatná.
Na dekorativní účely, okrasu zahrady lze paulovnii úspěšně doporučit.
Nepamatuji si že by ze země poseté semínky kdy vyrostla nějaká nová rostlina.
Paulownia Tomentosa je vhodná na pěstování na štěpku. Při vhodném zástřihu získáme i kvalitní dřevo a donutíme tím rostlinu vyrůstat do výšky. Bez odborného řezu vyroste pěkný strom s průhlednou korunou a velmi nezvykle dlouhými větvemi.
Tvar větví narušuje výrazně strukturu dřeva a neni vhodné použít tyto paulovnie na truhlářský pořez, neni-li paulovnie stará několik desítek let.
Lze z ní ale vyhotovit řezbářský materiál dobrých kvalit. Vhodnost paulovnie jako rezonanční materiál k výrobě hudebních nástrojů, často udávaná neni pravdou. V našich podmínkách a jakosti by to byl opravdu spíše zázrak nebo amaterismus. Stromy jsou velmi pečlivě vybírány a vyhovují jen některé kusy. Je to dáno především složením půdy, růstem a specifickými klimatickými podmínkami.

Paulovnia fortunei 1867 - totožná jako předešlý druh (Paulownia Fortunei) Výskyt v ČR je ale menší než u paulovnie plstnaté. Kvete světlejšími květy (bílá s nádechem fialové). Vhodná jako dekorace i na biomasu. U nás prodávané semenáče odolávají druhým rokem pouze do -15°C, ale vzrostlé stromy jsou již odolnější a přežívají. To nelze konstatovat u stromů vyrostlých ze semen pocházejících z Asie, které se u nás prodávají též.

Paulovnie dlouhá, vysoká, též protáhlá (Paulownia Elongata) je v našich podmínkách velmi zajímavou odrůdou vhodnou pro masovější pěstování na biomasu. Je vhodná jak na kulatinu, tak na štěpku.

Paulovnie CatalpaFolia Ovata (Paulownia Catalpa Folia) je ve své domovině používána na výrobu strunných hudebních nástrojů. Dá se použít jako štěpka i kulatina. V našich končinách nedosahuje tak dobrých akustických vlastností jako v domovině.

Paulovnie nástrojová (Paulownia Shan-tong) vyrábí se z ní hudební nástroje ale u nás nemá kýžené vlastnosti. Hodí se jak na biomasu - štěpku, přířez, tak na truhlářské dřevo, obklady, výrobky ze dřeva. Údajně je z ní vyrobená v ČR část pianina. (neověřená informace)

Paulovnie - semena, klíčivost

V reakci na článek na portálu Jak.Na1.cz náhle zmizely různé proklamace a návody na snadné pěstování Paulownia xxx, především ze semen dostupných na trhu. Neni divu když byl rozbit mýtus o zázračnosti a o jedinečnosti onoho či jiného dodavatele. Náhle již nelze vůbec v ČR vypěstovat vhodný pěstební materiál ze semen.
Tvrzení že jedině "MY", naše zázračná laboratoř dokáže vytvořit buněčné klony a z nich zázračné sazenice nebo semenáče je pro laika velmi lákavý a zároveň frustrující pseudofakt na kterém se vydělávají velké peníze. Vzpomeňme Japonské topoly v prvopočátku. Cena sazenic byla v obvyklých cenách do doby než se toho chopily první podnikavci a náhle to byl hit opředený mnoha gloriolami a s cenou stovek korun za sazenici nebo pěstební materiál. Osázení hektaru tak bylo otázkou statisíců korun.
Dnes stojí jedna sazenice řádově koruny, řízek kolem koruny za kus.
Takže jaká je klíčivost semen Paulownia?
Možná by bylo lepší postavit otázku jinak. Opomeňme Asijské zdroje semen a podívejme se do ČR. Je možné aby semena v ČR plně dozrála při kratším vegetačním období a drsnějších klimatických podmínkách?
Ano, semena u nás opravdu běžně dozrávají. Sklizeň těchto semen je možná. Klíčivost se pohybuje kolem 60-80% při jarním výsevu. Hned při sklizni dosahuje klíčivost 92%.

Jak pěstovat paulovnie ze semen?

Nejprve prozradím na autora předešlého článku na Jak.Na1.cz že se pokouší mnoho let vytvořit rychlerostoucí biomasu z buněčného základu bezu, zlatého deště, paulovnie, brestu a různých dalších rychlerostoucích rostlin.
Semena paulovnie jsou jak již bylo v předešlém díle popsáno u nás zatím ve volné přírodě neuchytitelná. Je nutno zdůraznit že "zatím" protože odrůdy vyšlechtěné u nás jsou již mrazu odolné, ale zaručit to lze až druhým rokem. Prvním rokem dochází u odolných odrůd k omrzání některých částí.
Bylo ale docíleno toho že když se prvním rokem postaráme o paulovnie způsobem jako se staráme o přezimování fíkovníků, paulovnie již přezimují bez ujmy. To ale neni způsob aplikovatelný na plantážní výtěžnost, protože je ve velkém měřítku pracný a náklady stoupají. (Možná náklady stoupají méně než u skleníkového prvoročního výsevu a skleníkové školky.)

Problémem při výsevu je že i odolné a otužilé odrůdy vyžadují prvním rokem takové podmínky (tepelné a světelné) jaké v našich končinách nejsou.

Návod na pěstování paulovnie ze semen

Mořená nebo lépe čerstvá semena před výsevem zachladíme v ledničce jeden až dva dny.
Připravíme si pěstební substrát. Požadavky na substrát jsou takové že by měl být lehčený. To docílíme smícháním s rašelinou a p. Rašeliny by ale nemělo být více než 2/3. Substrát může být z kompostované hmoty, podmínkou je velice jemná (rozemletá substance).
Tento substrát doporučuji sterilizovat. Zabrání se tak vzniku plísní. Sterilní substrát prolejeme již v pěstební misce připraveným roztokem vody a Kristalonu. Lze použít i jiný přípravek. Vhodné je aby obsahoval kromě podstatných dusičnanů (NPK) i bór,Cu,Fe,Zn.

V pěstební misce (viz. obrázek - jedná se o plastovou nádobku s filtrem pro odvod nežádoucích plynů a bránícím vnikání spórů plísní.) umístíme cca 5 semínek rovnoměrně rozmístěných vedle sebe (do písmene X). Tyto semínka bereme pinzetou za chmíří, nikdy ne za tělo semínka. Pokládáme zcela volně na vlhký povrch semínka. Roztok kterým jsme prolily substrát je vidět skrz průhledný plast a měl by dosahovat max.2/3 substrátu.
Výšku substrátu volíme 3-4cm.Zasazená semínka můžeme zamlžit ještě velmi jemnou mlhou. Neni to ale nutné, pokud by mohlo dojít k odfouknutí semen ze své polohy tak je lepší nechat semínka působení vlhkosti.
Tento způsob prosím nezaměňujte s pěstováním in-vitro i když podmínky jsou velmi podobné. Semínka nezapichujeme do substrátu ani je nepřekrýváme substrátem. Jemnost substrátu bude hrát významnou roli při přesazování a tvorbě jemných kořenů.

Pro první dny po výsevu až do stadia vzrostlých semenáčků platí že musíme udržet vlhkost na maximu. Zde je důležitá čistota prostředí, aby nevznikly plísně a nedošlo k zahubení rostliny.
Před přesazením do pěstebního boxu odstranime slabé rostliny které by nám zkomplikovaly pozdější přesazení, propleteností kořínků.
Rostlinám můžeme dodávat hormony k podpoře růstu kořenového systému. Tyto rostliny později vydatně rostou.
V pěstebním boxu mlžíme rostliny (listy) mírným roztokem Perlitu.

Po celou dobu od vysazení semínek do pěstebních misek udržujeme teplotu kolem 29°C a svítíme na rostliny v domácích podmínkách umístěnou zářivkou nebo při malém množství je nejlepší LED diodový reflektor - žárovka s malou spotřebou proudu a nepřehřívající substrát.

Výsev paulovnie na stanoviště

Přímý výsev v našich podmínkách není možný. Vyséváme semena paulownia v domácích podmínkách dle výše popsaného osvědčeného postupu hned po sklizni semen.
Tyto semenáčky a pěstební materiál až do konce června udržujeme při uměle zesíleném světle ve vhodných prostorách. Výsadbu provedeme v červnu a červenci při předchozím otužování rostlin. Na růst 30cm semenáčku již stačí teplota 26°C ale při 25°C nebyl pozorován výrazný pokles růstu, takže netřeba vysoké teploty.
Větší problém nastává při volbě pěstebních prostorů. V paneláku nebo bytě si nevystačíte s výškou stropů. Můžete se vrhnout na sázení.
Doporučuji zasázet nejprve pár jedinců a ty pak sledovat zda dobře prospívají, poté teprv zasadit (přesadit) zbytek sazenic. Tento způsob bych nazval belíkovým pěstováním. Jedna nevýhoda je v krátkodobém zpomalení růstu. V nádobách jsou kořeny omezovány a při růstu na volném stanovišti se tento nedostatek projeví na tvorbě a šíření kořenů, který proběhne během léta, podzimu a zimy.
Na jaře příštího roku již stromy plně prosperují. Podstatná ekonomika tohoto způsobu pěstování spočívá v tom že úhyny a omrznutí, následná degenerace kmenu je eliminována na minima.
Nebezpečí ale po výsadbě vidím především v okusu paulovnie. Když k tomu dojde tak je lépe postižené kmeny nechat a po ještě větší devastaci je uříznout na pahýl nebo na kmen, potom se musíme smířit s tím že budeme produkovat z těchto stromů štěpku a ne truhlářskoy využitelnou kulatinu.
Obrostky ovšem budou v mnohem větší míře než u kmenu tvořit dřevitou hmotu. To díky rozsáhlému kořenovému systému a hnojení (předchozí přípravě půdy).

Růst, řez paulovnií

Řez při okrasném pěstování paulovnie

Prořezáváme (odlamujeme) spodní listy až do velikosti kmínku 1,5-2m (později větve) Řez nebo odlomení vždy ošetříme štěpařským balzámem nebo jinou ekologickou formou. (Nevhodné jsou akrylátové barvy.)

Řez při pěstování paulovnie na med

Při pěstování paulovnie na květ, nejspíše budeme ořezávat spodní listy a později větve, aby vznikl rovný vysoký kmínek z kterého teprve vytvoříme hustější korunu. Strom nám později nezabere tolik prostoru na zahradě. Větve stromu se mohou klidně rozprostírat přímo nad úly nebo včelnicí.
Strom na začátku dubna vždy s rozumem prohnojíme hnojivem NPK dle návodu. Strom tak bude připraven a nasadí větší sílu květenství.
V malých zahradách je možné pěstovat paulovnii i formou keře. Toho docílíme podzimním řezem na pahýl. zjara druhého roku pak zakracujeme výhony cca po dorostení 1,5m, tak aby pahýl obrůstal slabšími ale četnějšími výhony.

Řez při pěstování paulovnie na štěpku (biomasu)

Provedeme v prvním roce řez paulovnie na pařez, možný je i pahýl. To zjistíme praxí co nám lépe vyhovuje. Druhým rokem bude Paulownia lépe, rychleji růst a hlavně vytvoří více hmoty než paulownia která roste zapěstovaná jako rovný kmen. Tento řez opakujeme v průběhu roku dle potřeby.
Výhodou je že štěpku získáváme v období kdy potřebujeme, řezat a zpracovávat se dá celoročně.
Doporučený způsob zpracování je přímo na plantáži zpracovat na požadovanou hrubost štěpky. Uložit do papýrových pytlů, nebo kartonových krabic.
Štěpka je lehčí než u jiných dřevin. V kartonu poměrně dobře vydrží a za tři měsíce je plně vyschlá. Ochrana proti škůdcům neni zapotřebí. Štěpka z paulovnie se dá rovněž využít přímo bez nutnosti sušení, protože na svou hmotnost obsahuje velmi malé množství vody oproti jiným dřevinám.

Řez při pěstování paulovnie na řezivo (biomasu)

Prvním rokem odlamujeme listy do výšky potřebného kmínku. Snažíme se vytvořit rovný kmínek s vysoko rostoucí korunou. V dalších letech prořezáváme větve které štěpkujeme. Listy můžeme skrmovat domácími zvířaty. (Obdobně jako kukuřičnou siláž.)

Řez při pěstování paulovnie na truhlářské využití
(biomasu, truhlářské a stavební řezivo)

Prvním rokem odlamujeme spodní listy tak aby ještě nevznikly deformace na kmínku. To samé platí u větví. Odřezáváme je včas a průběžně aby se na struktuře dřeva nevytvořila suková deformace. Zároveň necháváme rostlině dostatek listů a později stromu dostatečnou, zapěstovanou korunu.
Velmi podstatné je zvolení optimálního stanoviště. Pěstujeme-li více paulovnií na stanovišti v těsném sponu, druhým rokem je projednotíme, nebo využijeme na štěpku. Paulownia má kořeny rostoucí do široka, jednotlivé kořeny okolních stromů by se neměly protínat, oslabovaly by růst stromu. Velmi výhodné z hlediska růstu je pěstování vícegeneračních sponů. Méně výhodné je to ale při zpracování. Ve výsledku získáme větší výtěžnost díky tomu že jednotlivé stromy zaberou menší plochu než vzrostlé, prosperující jednogenerační stromy.

Všeobecné zásady pěstování paulovnií
Pěstování Paulownie může být jednoduché - jenže...
Než se rozepíšu o problematice pěstování zázračných stromů na biomasu zcela korektně a podrobně, musím čtenáře uvést na pravou míru ohledně některých informací které jak se domnívám soukromě nejsou zcela korektní.
Existují různí prodejci "zázračných semínek", kteří pod různými názvy prodávají všemožně zázračné a jedinečné klony a laboratorní výpěstky.
Doporučuji zájemcům nahlédnout do povolených odrůd v ČR a ujasnit si tak patřičné možnosti pěstování Paulownií a legálnosti či množství (plantáží paulownia odrůd).
Vodítkem může být třeba výzkumný ústav rostlin, sbírka zákonů a pod.

Když tedy pomineme zázračné odrůdy, zjistíme že Paulownie se pěstují zcela běžně v Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Španělsku. Gigantické plantáže jsou v jižních částech ruska.
V mnoha těchto zemích se začínalo kampaní o zázračnosti a vyjimečnosti té či oné odrůdy. Také zde byly prodávány sazenice za neskutečné ceny. (Podobnou situaci jsme již zažily u Japonských topolů, kdy cena za hektar osázené plochy byla překračující částku milionu korun. Nyní Japonské topoly lze sehnat v halířových položkách při dostatečném odběru na plantáž.)

Ceny semen Paulownií se ve velkoodběratelských cenách pohybují za malospotřebitelské balení od 7,43Kč bez Dph což odpovídá ceně cca 0,15haléřů za semínko Paulownie. Vzhledem k bůmu pěstování a poptávky po Paulownii v roce 2013 došlo k nárůstu ceny až na průměrnou malospotřebitelskou cenu 3,70Kč včetně daně přidané hodnoty za jedno semeno Paulownie odrůd vhodných na produkční pěstování biomasy nebo stavebního případně nábytkářského materiálu.

Kupovat dražší semena za předpokladu že ve výsledku většina nabízených semen (zmíním dále v článku) je ze zemí mimo EU je tedy pro ekonomicky a logicky smýšlejícího zájemce o pěstování Paulownií zcestná. To i přesto že někteří prodejci hýří exkluzivitou tzv. zahraničních zázračných laboratoří. (To už tu ostatně bylo nejednou.)

Pro zájemce o skutečně zaručené Paulownie zde mohu uvést kontakt:

Informace a prodej pěstebního materiálu paulownií vhodných pro plantáže.

Ještě k několika mýtům pěstování Paulownií
(česky nesprávně označovaných také jako
paulovnie paulounie, Pavlovnie nebo paulovnije.)

Na mnoha stránkách a e-shopech prodejců je uváděn růst Paulownie CFI, Biomas, Tomenthosa, Elongata, Big, Artic a podobných jako "zázračných", spíše připomínajících kopřivu než strom. Fotky kterými se tyto e-shopy a články pyšní jsou prý jejich plantáže a podobně. Situace je ale úplně jiná. V drtivé většině se jedná o fotografie pocházející z Asijských a čínských plantáží.

Jak pěstovat Paulownii v Čechách?

Jaká je realita pěstování paulownií v zemích EU?

Podívejme se například do Rumunska. Oproti Španělsku je to podnebím a složením půdy podobné jako v česku.
Zapomeňme na informace prodejců zázračných klonů paulownií a věnujme se tamním výsledkům a faktům.
Na pokusné plantáži bylo vysazeno mnoho druhů šlechtěných paulownií z celého světa, ocitla se tam i Paulownie pocházející z čech. Ta nás ale nebude zajímat, neboť nedosahuje produkčních výsledků jiných úspěšnějších odrůd.
Odpůrci mohou namítnout že stáří až 10 let znamená že šlechtění Paulownií od té doby pokročilo mílovými kroky, ale díky podrobným zápisům a porovnání s nejnovějším výsevem si lze udělat adekvátní úsudek.

Jak rychle roste Paulownia?

V Rumunsku nejúspěšnější odrůda dorůstá k štěpkování a k produkci biomasy již druhým rokem od výsadby odolné sazenice.

K produkci stavebního materiálu* dorůstá při správném a pravidelném odborném střihu nejdříve sedmým rokem.

Jako řezané palivo - kulatinu lze sklízet Paulownii po pěti letech. Při menších nárocích lze praktikovat i tříleté cykly. Problémem ale může být vymrzání některých odrůd a větší zastínění při menších sponech.
Výhodou je větší výtěžnost při řezu na pahýl než při pěstování kulatiny větších rozměrů.

*Zatím ovšem v ČR nemůže být akceptováno toto řezivo jako konstrukční materiál (výrobky) pro stavební užití dle platných norem ČSN.
Toto dřevo tak lze využít jako obkladový materiál budov, interiéru, nábytek nebo hospodářských drobných staveb. Legislativa se ale může změnit stejně jako převzaté normy z členských států EU a jejich implementace v našem stavebnictví.
Těžko ale lze stavební vlastnosti srovnávat například s modřínem.

Japonský topol nebo Paulownii?

Co pěstovat? Japonské topoly nebo Paulownie?

Na tuto otázku je jednoduchá odpověď - Vrbu!
Vrba má největší výhřevnost, větší než Japonský topol a než Paulownia. Navíc proč zatahovat do našeho životního prostředí asijské invazivní druhy dřevin?
Dalo by se najít mnoho druhů domácích nebo zdomácnělých odrůd dřevin a plodin, energeticky využitelných. Nemusela by se pole v naší krajině zabarvovat jen žlutou barvou "pseudoekologického moru", řepky olejné.

Výhody pěstování Paulovnie

Výhody mohou být pro pěstitele mnohdy nevýhodou... například malá odolnost semenáče ve volné přírodě a velmi špatná klíčivost při volné výsadbě semen paulownií. To zdánlivě zabraňuje diverzitě v našich podmínkách, ale díky miliónům semen volně poletujících na velké vzdálenosti je toto ryziko pro naši přírodu podobné jako u dříve vzácných akácií.

Nespornou výhodou oproti Japonskému topolu nebo vrbě mají Paulownie díky odlišnému způsobu fotosyntézy. Fixace CO2 v paulownii je výrazně vyšší nejen rychlejší produkci biomasy, ale i efektivnějším využitím vody a dusíku.
Na vytvoření srovnatelného množství biomasy paulownia potřebuje výrazně méně vody a dusíkatých hnojiv než rostliny s běžným typem fotosyntézy jako jsou vrby a japonské topoly. Proto je paulownie vhodná pro pěstování na sušších a dusíkem chudých půdách.
Nesnáší ovšem trvale vlhké půdy kam je lepší vysadit vrbu. Výborně se paulowniím daří na rekultivovaných půdách, skládkách a provzdušněných půdách i s menším obsahem živin.
Nespornou výhodou paulownie je funkce jejího kořenového systému jako zábrany proti erozi půdy.
Největší nevýhodou jsou stinná stanoviště na kterých se ji daří maximálně jako soliternímu stromu.

Jak založit plantáž paulovnií?

Před úvahou o koupi semen paulovnií nebo sazenic paulovnií je dobré učinit zásadní legislativní krok spočívající ve:
  • zjištění zda mohu na daném pozemku plantáž paulovnií založit
  • zda je mnou vybraná odrůda/y paulovnií schválena pro produkční pěstování
  • zda jsem schopen/a zajistit veškeré potřebné kroky spojené s legislativou vlastníka (pronajímatele) pozemku
  • bylo by dobré předejít možným pozdějším sporům se sousedními vlastníky pozemků.
    (Stínění okolních ploch, zápach když na plantáž umístíte zvířata - dvojí využití.)

Jak nejefektivněji pěstovat paulovnii?

Jak a proč pěstovat Paulownie - podrobný návod
naleznete v pokračování článků zde
Pokračování článku o pěstování Paulownie in-vitro
.
Jak vybrat LED osvětlení pro pěstování paulownií

Jak.ill.cz

Paulownia
Paulovnie je cévnatá rostlina (tracheobionta) pocházející pravděpodobně z Číny. Čeleď paulovniovitých rostlin (Paulowniaceae). V současnosti známe cca 25 druhů a z nich vycházejících neregistrovaných kříženců. V Čechách se nachází vzácně (z hlediska počtu) nejrozšířenější okrasný druh Paulovnie plstnatá, též označovaná jako vlnatá nebo imperialis. Jedná se o Paulownia tomentosa Steud. jejíž semena jsou k dostání v ČR již několik let.
U nás je známá též jako čínský císařský strom. Má dekorativní květy modrofialové barvy s vnitřním zabarvením do žluta.
Paulovnie má ráda suchou zem, vystačí s chudšími půdami. Lze ji v jižních částech Čech využít i na produkci biomasy. Dobře se ji daří v Brně i ve Znojmě.

Jak? Rady odborníků z různých oblastí života.