| Hosting | sms brána | Práce | Brigády | Pneumatiky |

Jak? Často kladená otázka „Jak si s něčím poradit? Jak něco udělat? Jak se rozhodnout? Co vlastně koupit?
Za co zaplatit?“ Když dané věci nerozumím nebo se mi různí prodejci a odborníci snaží něco namluvit, doporučit svůj výrobek a pohanět konkurenční. Jak? Pokusíme se odpovědět.

Jak zabránit neoprávněným transakcím s vlastním účtem?

Používáte platební kartu?Je až neuvěřitelné, jak snadno může někdo neoprávněně čerpat z vašeho účtu peníze.

Pracuji v jedné dopravní firmě a kolegova, který mě zaučoval mě řekl: "Kontroluj si vždycky účet na pumpě pohonných hmot, zda ti účet souhlasí, zapisuj si to a na konci měsíce si to porovnej s výpisem od šéfa." Vzhledem k tomu, že si jak jde o peníze, kontroluji vše s největší pečlivostí, jeho rady mě dost udivili, ale abych se zde dlouhodlouze nerozepisoval o situaci, která se děla několik let, skrátím to na výsledek.

Na dotyčné čerpací stanici byl personál, který z firemních platebních karet odepisoval zpětně a někdy i přímo, několik litrů paliva navíc, jindy zase například nanuk, bagetu, nebo pití.

Vzhledem k tomu že se jednalo o velkou dopravní firmu, nikdo tomu nevěnoval pozornost, neboť v kvantu účtů a stovek litrů denně se takové "kapky" vsákly.

Podezření nastalo až když jeden spořivější jedinec si začal zapisovat všechny výdaje. Díky tomu přišel na to že na jeho kartu (Každý řidič měl svoji kartu z které platil palivo i když za měsíc jezdil několika vozy.) bylo odebráno více nanuků a kafe, které nikdy nepije.

Já sám jsem nikdy žádný rozdíl nezjistil, možná proto že na pumpě si beru jen noviny a časopisy.
Na konci měsíce, každý dostal k zaplacení věci, které si na kartu odčerpal, ale některým řidičům se tyto platby odpouštěly. Proto také asi tato věc trvala několik let, než se na to přišlo. Nutno poznamenat že vedení pumpy se, aby neztratilo významného zákazníka omluvilo a finančně nějak vyrovnalo s majitelem firmy.

Ani já jsem ale nebyl vystaven nemilému překvapení, když jsem v hypermarketu OBI platil u pokladny cca 12 000Kč platební kartou VISA, za mnou stála dlouhá fronta lidí a velmi dlouho trvalo, než se karta načetla. Na účtu byla dostatečná hodnota a nebyl překročen limit výběru. Paní mě nutila dokonce dvakrát po sobě zadat pin. Což jsem dělal s velkou nevolí. Neměl jsem ale u sebe tak velkou hotovost a tak mi nezbývalo než platit kartou a "přistoupit na nestandardní podmínky prodavačky" Když po mě prodavačka chtěla potřetí zadat kód, už mi to bylo nadmíru nepříjemné a vyptával jsem se proč to nejde a ona říkala: "Jo to u nás se to stává často že se to zasekne." Fronta lidí za mnou mručela, prostě stresová situace.

Prodavačka sice mezitím ještě někoho zavolala na pomoc, (nadřízeného) ale ten nic nevyřešil. Po úspěšném zaplacení přinesla papír, který ji prý musím podepsat. Vysvětlila mi to takto: "To je jenom pro nás. Abych neměla problémy." Nechápal jsem, celou věc jsem chtěl mít už za sebou a na papíru byla jen částka, kterou jsem zaplatil a datum, nic podstatného. Říkal jsem si že chudák prodavačka a v OBI snad zákazníky přímo neokrádají a tak sem podepsal.

Za měsíc při výpisu sem si vše podrobně kontroloval a najednou vidím u platby, označené OBI, dvě stornotransakce. Celková částka sice odpovídala, ale 2x poplatky za stornoakci na můj vrub... to se mi vůbec nelíbilo.

Onehdá to sice bylo cca 2x 5Kč, ale já si prostě vážím i padesátníku a vadí mě, když někdo mé peníze bez mého vědomí nějakým způsobem ovládá. A znám i horší případy, většinou spojené s dovolenou, kdy někdo spoléhá na to že to tak necháte být, když jste z druhého konce republiky a p.

Jak přijít o několik tisícovek z účtu po zaplacení kartou?

Osobně znám případ, kdy rodina v hotelu v Rumunsku zaplatila pobyt kartou a po příjezdu domu zjistil majitel konta, že na jeho účtu zmizelo cca 3 000Kč.
Vzhledem k tomu, že Rumunsko je "daleko", nechal toto bez dalšího povšimnutí. Jen ho to řádně "naštvalo".

Markantnější případ se prý stal paní Jiroutové z Brna, která v Portugalsku platila účet za pětihvězdičkový hotel platební kartou a druhý den z jejího účtu bylo odečteno 27 000Kč. V panické hrůze, nechala okamžitě zablokovat svoji platební kartu.

Následovalo drahé telefonování do hotelu a dlouhé, složité vysvětlování. Po několika dnech byla částka na účet vrácena.

Banka se k celé věci postavila tvrzením že klientka k této transakci musela dát souhlas a že vše dopadlo nakonec dobře. Na dotazy typu "Jak je možné, že když mám kartu u sebe, může mi z ní někdo odepisovat peníze?!" banka odpověď nedala.

Jak se bránit neautorizovaným výběrům z platebních karet?

Odpověď zní - nepoužívat platební karty.
Což je špatná odpověď, ale budeme-li se držet faktů, nabízí se pouze tato jasná odpověď. Bohužel.Používáte-li platební karty, které jsou vydány např. jen pro účel uzavřeného obchodu, jako jsou tzv. "dobíjecí karty", kdy s nimi lze platit jen v určitém obchodním řetězci, (používají se např. u některých čerpacích stanic, velkoobchodů a p.) je nezbytné si skutečné účty porovnávat s pravidelným výpisem. Potom máme kontrolu nad našimi financemi. Tyto karty mají výhodu VIP zákazníka - slevy, bonusy, dárky. Nevýhoda je v tom, že jsou kryty naší vázanou hotovostí, kdy jde o nemalé investované prostředky dopředu, tedy výhoda pro obchodníky, kteří tyto karty vydávají.

Problém nenastává u obchodníků takových. Ti si jistě nedovolí okrádat své drahocenné zákazníky, ale někdy se prostě vyskytují "straky", které si všimnou příležitosti obohatit se. A to že jim to mnohdy vychází a s jídlem roste chuť je vidět na prvním příkladu ze života, který jsem uvedl.

Platební karty vydávané bankami - zde hrozí největší riziko při krádeži a ještě větší při krádeži se znalostí vašeho pinu. Zde je pak možno do několika minut očekávat zruinování vašeho konta.
A co je u takových případů nejhorší? Že jsou mnohdy přesně cíleny a vytypovány. O tom že jste stratily platební kartu se dozvíte až ve chvíly, kdy je pozdě něco podniknout.


K tomu jak může docházet k transakcím, které jste vědomně neautorizovali, je nutno podívat se na to jaké jsou obchodně-technické podmínky nakládání s platebními kartami. Jenže tady je možná zakopaný pes. Banky totiž tyto informace nesdělují a považují je za tajné.

Z právního hlediska, když dojde k neoprávněné transakci ze strany obchodníka, je sporné jak obhájit kroky banky, která nikde nevydala a neseznámila majitele s těmito fakty.

Jisté totiž je to, že obchodník u kterého zaplatíte službu, nebo zboží platební kartou, zadáte pin, podepíšete částku, kterou vám prodavač odčerpal z vaší platební karty, může zpětně stornovat tuto transakci, stejně tak může odčerpat (korigovat) další částku z vašeho účtu.

Tato informace je prověřena mnoha klienty, kterým se toto stalo. O těchto faktech se též psalo i v denním tisku.

Nesporným faktem ale je že někdo je oprávněn s vašimi penězi manipulovat bez vaši platební karty, vašeho pinu, vašeho podpisu a vašeho vědomí. K tomu mu stačí to aby jste jednou při jakékoli platbě vložili kartu, zadaly pin.Závěr?

Banky zřejmě počítají s tím že ti obchodníci, kteří platí nemalé poplatky za systém elektronického peněžnictví, si nedovolí riskovat okradení svých klientů / klientů banky. Neboť by jim jistě hrozily sankce, (dohled nad pravidly a vydáváním platebních karet má světová asociace) ale na druhou stranu jsou zde stále na druhé straně prodavačky, které se mohou nejen mýlit, ale též při platu cca 10 000Kč mohou hledat nezákonnou alternativu ke svému přilepšení.

Je tedy dobré připomenout mnohé výhody bezhotovostní platby, ale také nutnost znát možná rizika.

Stále tedy platí: "Důvěřuj, ale prověřuj" a z mého osobního pohledu i - nenechej si líbit ani jedno euro ve svůj neprospěch.
Ohledně banky, která z mých peněz odčerpávala na různých poplatcích víc, než mi dala za to že sem ji svěřil nemalé peníze, doporučuji všem stejný postup - jít jinam, kde se naštěstí poplatky neplatí a kde k vašim penězům přistupují jako k prostředku oboustranného růstu a ne jak jsem byl doposud zvyklý - maximum pro banku - klientovi doporučit jako nejvýhodnější investici pro jeho finanční prostředky běžný účet u nás...


Na doplnění informací k tomuto článku, citace z deníku Právo:

Dle informací z bank by měl správný postup vypadat tak, že by obchodník, který si cenu za zboží špatně naúčtuje, měl nejdříve požádat banku, od níž má platební terminál, aby se spojila s bankou zákazníka. Ta by pak měla vyzvat zákazníka, aby požadovanou částku dorovnal. Experti peněžních ústavů tvrdí, že banky vědomě od těchto pravidel ustupují, protože při masivním rozšíření plateb kartami dělají pokladní chyby poměrně často a obchodník pak nezvládá zákazníky dohledávat.

Jak.ill.cz

Krádeže - zmizení peněz z účtu.

Na co si dát pozor při používání platební karty a e-bankovnictví?

Dokážete poznat napíchnutý bankomat? Začněme jinak. Od největších rizik. Platební karta NESLOUŽÍ NA ZÁPIS PINU. Ani mobil neslouží jako "šifrované" uložiště pinu.
Pin nepatří ani do peněženky, dokladů a p. Optimální by bylo pamatovat si PIN.
Na obrázku je vidět čtecí zařízení nalepené na bankomatu spolu s kamerou zaznamenávající pin ťukaný na klávesnici. Tato verze patří mezi balkánský import. Pořídit nalepovací panel na bankomat pro tamní gangy neni nic těžkého. Mají k dispozici špionážní techniku, mnohdy se rekrutují z řad policistů a tajných služeb.
Z pohledu laika se jedná o velice nebezpečnou stěží rozpoznatelnou záležitost. Jak je vidět na obrázku detail vkládání platební karty, vypadá vše velmi profesionálně a věrohodně.
Nejčastěji napadené bankomaty jsou venkovní, ale bohužel neni vyjimkou ani bankomat přímo v bance.

Jak je vidět ostražitosti není nikdy dost. Dalším problémem je zabezpečení PC při využívání elektronického bankovnictví.
Pozor - pro zaplacení na internetu stačí u některých platebních karet znát jen číslo vyražené na kartě.
Co je třeba dodržet? Každá solidní banka svým klientům zpřístupní návody, požadavky a rady na bezpečnost.
Obecně platí že základem je antivir, antispam, antispyvare, tedy samé potlačovače virů, špionážních programů a p.
Jenže podle statistiky je nejčastějším heslem na internetu "heslo" a "12345". Tak s těmito znaky by vaše bankovnictví jistě bylo na úrovni peněz pohozených na ulici.
Při zadávání hesla používejte tzv. plovoucí grafické klávesnice, které několikrát přesuňte po monitoru. Existují totiž i programy, které zaznamenávají polohu kurzoru z kterého potom lze dohledat celé heslo.
Žijeme v době virtuálních peněz. Musíme se proto snažit maximálně zabezpečit svou komunikaci s bankou. Mezi důležité věci patří časté měnění hesla. Neodkládání platebních karet někde ve skříňce v práci a veřejných prostorách.
Jakékoliv e-mailové komunikace ohledně hesla, pinu a p. neberte v potaz a raději se dostavte do banky na přepážku, kde jedině má cenu něco řešit ohledně svého účtu.
Je velice jednoduché odeslat e-mail z adresy "banky" s podpisy a jmény pracovníků banky. Ještě jednoduší je manipulace s vámi, když se podaří zloději dostat do vašeho počítače a být dobře informován.
Nespoléhejte na druhé, spoléhejte na sebe!

Dostat špionážní program na váš počítač neni nic těžkého. Nejhorší hrozba je u počítačů ke kterým mají přístup různé osoby, děti, babička a p. Stačí vložení USB flashdisku a už může být program načten do PC.
Takzvaní hledači, typují a sledují provoz bezdrátových sítí, mnoho lidí má nezabezpečenou síť wi-fi, jiní mají například nevhodně nebo vůbec zabezpečenou wi-fi síť mezi tiskárnou, externím uložištěm, nebo multimediálním centrem. Skenování těchto sítí přinese útočníkovi přístup do vašich e-mailů a všeho co se přes síť přenáší.
Mnoho lidí nebezpečí podceňuje. Na druhou stranu samotné pohybování se na internetu je o tom že co zde vložíme, může se stát veřejným a to i za předpokladu že to nebyl náš úmysl.

Jak? Rady odborníků z různých oblastí života.