| Hosting | sms brána | Práce | Brigády | Pneumatiky |

Jak? Často kladená otázka „Jak si s něčím poradit? Jak něco udělat? Jak se rozhodnout? Co vlastně koupit?
Za co zaplatit?“ Když dané věci nerozumím nebo se mi různí prodejci a odborníci snaží něco namluvit, doporučit svůj výrobek a pohanět konkurenční. Jak? Pokusíme se odpovědět.

Jak zjistit vlastnosti léku?


SÚKL - STÁTNÍ ÚSTAV pro KONTROLU LÉČIV

Chcete se dozvědět jaké vlastnosti a užití má Váš naordinovaný lék?

Mnohdy potřebujeme zjistit jaký má lék, který nám předepíše náš lékař vlastnosti a mnohdy se též potřebujeme přesvědčit, proč právě tento lék a né třeba jiný (dražší, levnější, lepší, horší a p.)

Od roku 2009 tyto informace zjistíme na veřejném portálu Státního ústavu kontroly léčiv.
Můžeme si tak vyhledat informace o léku pomocí vyhledávače (zadáme název léku), taktéž v některých případech si můžeme přečíst studii o konkrétním léku, očkování, metodě léčení a p.

Aktuální informace a novinky lze číst zde:

Zdraví, nemoc a léky
www.leky.sukl.cz

SÚKL vás chrání
www.leky.sukl.cz

Encyklopedie SÚKL
www.leky.sukl.cz

Mapa stránek
www.leky.sukl.cz

Od prvního dubna 2009 funguje celorepublikově centrální úložiště. Díky tomu je možné realizovat výběr léku na základě kódu, který v elektronické podobě nahradí papírový recept.
Váš lékař tak bude moci prostřednictvím e-mailu, nebo sms zprávy, doručit tento kód elektronického receptu, aniž by Vás fyzicky musel vyšetřit. To je vhodné zejména u dlouhodobých pacientů, kteří pravidelně "otravují" v čekárnách kvůli napsání receptu a sami se tak vystavují možné další nákaze v tomto prostředí.
To má zlepšit kontrolu, jaké léky lidé užívají, a hlavně zabránit falšování receptů. Na elektronický recept však lékař nepředepíše léky obsahující omamné a psychotropní látky. Pacienti budou i nadále potřebovat tištěný recept s modrým pruhem. Třicetikorunový poplatek za položku na receptu ovšem zaplatíte i u téhle formy předpisů.

Doufáme, že nalezené informace Vám pomohou v orientaci při řešení problému s vhodnou medikací.
Na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv se můžete dozvědět, která léčiva nebyla povolena - schválena pro Českou republiku.
také zde najdete informace o očkovacích látkách a jiných formách léčiv. Poslední dobou se objevují informace že se k nám dostávají nevhodné léky z Indie. Doporučujeme podívat se na stránkách sukl.cz na negativní účinky psychofarmak na naše zdraví vlivem vzniklých závislostí. Tyto nebezpečné návykové látky obsažené například v léčivech určených na zklidnění a podporu spánku jsou v ČR tak nadužívány že jsme v jejich spotřebě na prvním místě v rámci evropy na osobu.
Běžnou praxí je změna lékaře, který závislým pacientům též předepíše požadované léky a ani neví že je již předepsal jiný lékař.
Tyto léky velmi negativně působí na organismus a málo kdo si uvědomí že se mohou užívat maximálně týden, vyjimečně čtrnáct dní.
U závislých lidí se spotřeba zvyšuje, dostavují se nepříjemné zdravotní komplikace, bolesti hlavy, podrážděnost, apatie, selhání některých orgánů v závažných případech.

Jak? Rady odborníků z různých oblastí života.