| Hosting | sms brána | Práce | Brigády | Pneumatiky |

Jak? Často kladená otázka „Jak si s něčím poradit? Jak něco udělat? Jak se rozhodnout? Co vlastně koupit?
Za co zaplatit?“ Když dané věci nerozumím nebo se mi různí prodejci a odborníci snaží něco namluvit, doporučit svůj výrobek a pohanět konkurenční. Jak? Pokusíme se odpovědět.

Nejlevnější hosting?


Hosting, hostingové služby - jak vybrat?

Hosting

Hosting, webhosting - pronájem prostoru pro webové stránky na cizím serveru. Pronajímatel serveru bývá označován jako poskytovatel webhostingu (webového prostoru).

Díky webhostingu si můžete své webové stránky umístit na internet, aniž byste museli mít vlastní server. Ceny za webhosting se pohybují od pár Kč až po několik tisíc Kč za měsíc. Existuje i bezplatná varianta, tzv. freehosting. Freehosting obvykle nezahrnuje žádné záruky ohledně funkčnosti, má omezenou technickou podporu. Často je s freehostingem spojeno umisťování reklamy na stránkách.

Poskytovatelé většinou u webhostingu nabízí skriptovací technologie PHP, ASP, ASP.NET, JSP aj., z databází jsou nabízeny především MySQL, PostgreSQL a MS SQL. Stránky na server se kopírují převážně protokolem FTP.

Webhosting

je pouze samotné umístění stránek na serveru poskytovatele. Aby se uživatelé internetu ke stránkám dostali, je potřeba mít zaregistrovánu doménu (např. www.Na1.cz). Alternativně lze u některých firem zdarma využít domény 3. řádu, například elektrokola.na1.cz, eko.na1.cz, kamarad-ka.na1.cz a p.

Součástí webhostingových služeb jsou většinou také e-mailové schránky s antispamovými a antivirovými filtry, stahování pošty do poštovního klienta protokolem POP3, odesílání pošty protokolem SMTP. Samozřejmostí také bývá technická podpora pro zákazníky, tedy možnost v případě technických problémů či dotazů kontaktovat poskytovatele prostřednictvím telefonu, e-mailu, ICQ, Skype aj. Někde bývá technická podpora omezena na pracovní dny, u solidních firem bývá podpora nonstop.

Hlavní nevýhodou webhostingu je to, že jeden server poskytovatele sdílí často stovky či dokonce tisíce webhostingových zákazníků. Můžete se tedy stát, že v případě poruchy či přetížení jednoho webu jsou významně ovlivněny či dokonce znefunkčněny i všechny ostatní na stejném serveru. Viz. konkurenční války firem a útoky "Anymous" a p.

Výhodou je naopak nízká cena – zákazník webhostingu zaplatí pouze zlomek toho, kolik by ho stál provoz vlastního serveru.

K problematice webhostingu u nás a v zahraničí si můžete prostudovat stránky porovnání hostingů. Názory na problematiku hostingu a služeb. Shrnuto - né každý může mít stejné zkušenosti u stejného poskytovatele. To se týká hlavně přístupnosti webu. Některé servery poskytovatelů bývají poruchovější než jiné, totéž platí o vytíženosti. To je jedna z nevýhod cizích poskytovatelů hostingových služeb.

Druhy hostingových služeb

Sdílený webhosting

- základní typ webhostingu, kde uživatel provozuje jednu doménu 2. řádu.

Multihosting

- hosting většího počtu domén. Jeho obliba vzrostla zejména kvůli lidem s několika menšími stránkami nebo microsites.

Virtuální server

- virtualizovaný stroj, který nabízí velkou konfigurovatelnost a větší výkon. Poměr výkonu a ceny však není kvůli větší režii tak dobrý, jako u předchozích řešení. Je vhodný zejména pro uživatele se znalostí Linuxu a pro hosting jiných než webových služeb.

Managed server

- poskytovatel pronajme zákazníkovi vlastní server, o který se zároveň i stará jeho technická podpora. Jedno z finančně nejnáročnějších řešení.

Dedikovaný server

- podnájem serveru, který spravuje sám zákazník.

Serverhousing

- umístění vlastního stroje do telehousu poskytovatele. Každý kdo chce mít server pod svou kontrolou a mít v něm citlivá obchodní data, nemá to štěstí, aby byl napojen na páteřní síť. Toto je velmi výhodné řešení, serverhousing u spolehlivého poskytovatele. O hardware a výběru softwaru si rozhodujete sami. Budování přípojky na páteřní síť neni problém, jste-li blízko železniční tratě, která má toto vedení.
Každopádně cena za připojení, položení optického kabelu, povolení a p. bude natolik vysoká že málokdo najde na takovou investici opodstatněné investice. Proto je serverhousing velmi dobrou alternativou, né-li jedinou.

Mezi další nové formy hostování rozsáhlých aplikací se řadí například CRM, Exchange a další služby formou SaaS

zdroj článku - Wikipedia

Jak? Rady odborníků z různých oblastí života.