| Hosting | sms brána | Práce | Brigády | Pneumatiky |

Jak? Často kladená otázka „Jak si s něčím poradit? Jak něco udělat? Jak se rozhodnout? Co vlastně koupit?
Za co zaplatit?“ Když dané věci nerozumím nebo se mi různí prodejci a odborníci snaží něco namluvit, doporučit svůj výrobek a pohanět konkurenční. Jak? Pokusíme se odpovědět.

Jak zafektivnit pěstování paulovnií v ČR?

S nadsázkou by se dalo přirovnat pěstování paulovnií k technikám pěstování konopí (Cannabis indica). Oproti konopí však pěstování paulovnií může vést k finanční ztrátě mnohem jistěji než k jakémukoliv zisku - viz. články v rubrice ZAHRADA.

LED diodové zdroje světla pro efektivní pěstování rostlin od PHILIPSu paulownia na1.cz Za obé však můžete sklidit trestní důsledky neboť se pohybujete na hraně legálnosti a ilegality... viz. předchozí články o pěstování paulovnie plantážním způsobem. (Postih za zavlečení neschváleného invazního druhu rostlin - od roku 2014 Vás může nový občanský zákoník vcelku při posouzení závažnosti možných důsledků zruinovat.)

Jak zafektivnit pěstování paulovnií pomocí umělého přisvětlování LED technologií?

paulownia na1.czOd roku 2013 je zásadně nejvhodnější používat LED diodovou technologii při pěstování sazenic paulovnií, podpory růstu a zdravotního stavu rostlin.

Z ekonomického důvodu nemá nyní již žádné opodstatnění pěstování rostlin pod výbojkami.

Nejvhodnější přisvětlení si zajistíte pomocí LED diodových tzv. pěstebních LED svítidel. Ty vybírejte podle požadovaného výkonu a období růstu rostlin. Běžně se používají k pěstování sazenic paulovnií
Průmyslové využití mají ve velkých celcích jako skleníkové osvětlení.
Použít je tak můžete i na pěstování zeleniny a květin.

Nevyplatí se ale kupovat předražené neefektivní LED zdroje v ČR. Většina prodejců se snaží přesvědčit zákazníky o nutnosti a "výhodnosti" pořízení předražených výbojkových světel.

Podívejte se na internetových shopech v zahraničí jaké jsou třetinové ceny i s poštovným oproti našim.

Jaké vybrat LED světla pro pěstování sazenic?

LED osvětlení pro pěstování sazenic paulovnií LED pro pěstování paulovnií
paulownia na1.cz
Nejdále v LED osvětlení je v současné době firma PHILIPS. Můžete si vybrat viz. tabulka buďto z ucelených světel podobných tvarem zářivce, nebo klasickým bajonetovým LED pěstebním žárovkám.
Modul GreenPower LED je robustní a vodotěsný.
Předností je i snadná instalace s integrovaným ovladačem (230/240 V). V kombinaci s jeho dlouhou životností, to znamená malou nebo žádnou údržbu.LED moduly mají stejné délky jako zářivky 36 W TL (123 cm) nebo 58 W TL (153 cm). Stávající UV zářivka může být nahrazena pouze jedním modulem se srovnatelnou úrovňí světla.


Proč sazenice paulovnie potřebuje umělé světlo?

paulownia na1.cz Důvodem je malá odolnost proti mrazu v průběhu celého života stromu. Fatální pro rostlinu je v prvních dvou letech. Tříleta paulovnia již po omrznutí větví a listů ve dřevě neuhyne.
Reklamní slogany o mrazu odolné paulovnii jsou nesmysl. (Nedávno byla zveřejněna pětiletá studie z pozorování všech stromů rostoucích na území Brna. V této studii bylo hodnoceno každoroční omrzání několikaletých stromů a jejich vitalita.)

Dle možností proto potřebujeme v našich podmínkách sázet sazenice již v lednu, nejpozději únoru. (Každý však nemá dostatek místa na zapěstování sazenice, která se nejlépe vysazuje koncem května nebo v červnu do volné půdy.)

Ani při sázení sazenic paulovnie v květnu, nemají v naší zeměpisné šířce dostatek světla na zdárný vývoj.
Bez použití přisvětlení potřebné intenzity získáte pouze tenké, vytáhlé sazenice paulovnie, které nemají šanci v našich podmínkách zdárně produkčně přežít.
Na stanovišti zmrznou, zláme je vítr nebo dojde k jejich pokřivení.

Umělé přisvětlení je nutné

paulownia na1.cz Máte tak šanci vypěstovat zdatnou rovnou rostlinu s plným stonkem, objemným budoucím kmenem.
Při pěstování ze semene navíc získáte stabilnější jedince s dobrým kořenovým systémem podporovaným asimiláty z listů.

Bez vhodného umělého přisvětlení jsou sazenice protáhlé, mnohdy ohnuté ve směru zdroje světla (okna).

Zázraky se nekonají. Umělé světlo LED pro pěstování Vám výrazně pomůže dosáhnout maximálně uspokojivých výsledků. Přežije-li sazenice první tři roky na venkovním stanovišti bohužel nelze z hlediska teplomilnosti sazenice nijak pozitivně předjímat.

Proč pro pěstování sazenice paulovnie zvolit LED světlo od PHILIPSu?

Hlavní důvody pro LED osvětlení jsou ekonomické. Zatím je nejdál ve své nabídce firma PHILIPS. Při kalkulaci pořizovací ceny vybraného LED svítidla a životnosti, (počítejte tři roky/24hod.) vycházejí tyto zdroje nejlevněji. Bonusem je pak nízká spotřeba energie (Výrazná oproti výbojkám na trhu.)

V současné době nemá z praktického a ekonomického hlediska cenu vybírat jiný zdroj světla.

PHILIPS vede na plné čáře. (Ovšem pořizovací náklady bohužel i tak nejsou malé.)

Technologickou výhodou je též obsah několika setů diod v jedné "zářivce". Můžete tak pomocí jediné "zářivky" nastavit denní nebo cyklický režim osvětlení na podporu růstu, květu, plodů a tím pokrýt celou škálu potřebného osvětlení. (Jedná se o různé vlnové délky a spektrum světla, které potřebuje rostlina pro svůj zdárný vývoj. Tyto vlnové délky pokrývají integrované odlišné LED diody.)

Hi-Tech brzké budoucnosti?

V roce 2014 firma Osram uvedla do sériové výroby tzv. LARP (Laser Activated Remote Phosphor). Technologie Osramu - laserového světlometu pracují s koherentním a monochromatickým modrým světlem, jež transformují do bílého světla. Toto se děje pomocí speciálních čoček, které usměrňují paprsky vydávané trojicí vysoce výkonných laserových diod na fluorescenční fosforovou substanci uvnitř jednotky laserového světlometu. Tato fluorescenční substance převádí paprsky na intenzivní bílé světlo, které je rozptýleno. Díky podobnosti s denním světlem je člověku a rostlinám příjemné.

Svítící povrch laserové diody je stokrát menší než v případě LED, která měří jeden čtvereční milimetr. Díky tomu není zapotřebí tak velké reflexní zrcadlo žárovky. Výhodou je nízká spotřeba energie. V pěstování může nastat další revoluce, bohužel jako vždy zatím rozšíření brání cena. Tato technologie se používá u některých modelů BMV a Audi.

Paulownia

(Většina lidí zatím stále nesprávně vyhledává výraz paulownia což je rodové jméno, ale v češtině se již v minulém století vžilo paulovnia, » paulovnie, paulovnii, paulovnií.)

  • Pěstování rychle rostoucích dřevin Paulownia semena, sazenice, množení I. -související článek

  • Pěstování rychle rostoucích dřevin Paulownia odrůdy, stanovištěe, řez II. -pokračování článku

  • Pěstování rychle rostoucích dřevin Paulownia hnojení, řízky, plantáž III. -pokračování článku

  • Pěstování rychle rostoucích dřevin Paulownia, rady pro pěstování v ČR -článek jiného autora

  • Jak? Rady odborníků z různých oblastí života.