| Hosting | sms brána | Práce | Brigády | Pneumatiky |

Jak? Často kladená otázka „Jak si s něčím poradit? Jak něco udělat? Jak se rozhodnout? Co vlastně koupit?
Za co zaplatit?“ Když dané věci nerozumím nebo se mi různí prodejci a odborníci snaží něco namluvit, doporučit svůj výrobek a pohanět konkurenční. Jak? Pokusíme se odpovědět.

Jak ušetřit za provoz auta? (Autonapůl)


Autonapůl

Carsharing - sdílení aut

Carsharing - komunitní sdílení automobilů. Co obnaší a jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Kdy se opravdu vyplatí?


Myšlenka sdílení aut (Carsharing), česky vzájemné půjčování aut je rozšířena nejen na půjčování aut, ale i jiných věcí jako například stavební techniky, nářadí. Nejedná se ale o půjčovny jako takové . V tom je hlavní výhoda.

Carsharing je půjčování různých aut mezi členy. Principem a jedinou možnou nevýhodou je objednávkový systém auta.
Jednotlivý členové systému si auta osobně předávají ve stanovený čas na dohodnutém místě. Ideální situací je například jedna lokalita, sídliště a podobně.
Z tohoto principu jde o velká města kde se tento systém snadno a efektivně provozuje.
Na jedno auto připadne cca 6 členů.

Pro koho a kdy je carsharing užitečný? Shrňme výhody a nevýhody:

Výhody Carsharingu

  Méně starostí - neopravujete, nejezdíte na technickou kontrolu.
  Platíte měsíční poplatky nižší než je poviné ručení.
  Cena za ujeté kilometry je ročně nižší než si vydržovat vlastní automobil.
  Carsharing se vyplatí lidem kteří za 5 let nenajedou cca více než 50 000km. (Tato hodnota se dá snadno individuálně vypočítat na základě předpokládaných nákladů za vlastní vozidlo a cen služby Carsharingu, například Autonapůl Brno.)
  Opravdu velkou výhodou je možnost volit typ vozidla podle požadavků jak na cenu, tak na prostor vozidla. V Autonapůl lze sdílet i vozík na přepravu věcí a materiálů.
  Časem se můžete seznámit s lidmi a získat nové kontakty.
  Většina členů carsharingu Autonapůl je příjemných až milých.
  Carsharing je snad nejideálnější pro rodiny s dětmi. Cenově mnohdy předčí i dopravu vlakem.
  Existují studie podle kterých carsharing a jiné formy sdílení majetku je jednou ze zásadních sněrů vývoje a udržitelnosti budoucího ekologicko-ekonomického přežití lidstva.
  Logicky šetříte životní prostředí
  Vaše auto by rychleji zastarávalo a ztrácelo svoji hodnotu.

Nevýhody Carsharingu

  Auto nemáte kdykoliv po ruce
  Daný čas si musíte rezervovat s ohledem na další uživatele
  Musíte provést přejímku vozidla (Časem ale uživatele Autonapůl poznáte a můžete jim důvěřovat)
  Staráte se o běžný provoz vozidla (tankování, dolévání kapalin), vyplňujete knihu jízd nebo jiný záznam o provozu a případných závadách.
  Spočtete-li náklady na provoz za pět let, nemusíte vždy zjistit že se to zcela vyplatí. Tato služba je návyková. (Pro někoho.)

Carsharing Autonapůl a jiní - budoucnost

Carsharing v současné době provozuje oficiálně jen málo společností, jednotlivců nebo združení. Nejznámější stálicí carsharingu je Autonapůl Brno.
Důvodů je několik. Krádeže, nízké povědomí lidí, ekonomická negramotnost, povaha lidí, konzumní způsob života a klišé kterým je dům, auto, hodnoty spotřeby. Reklama útočící na lidi, kteří dle toho nacházejí falešné hodnoty v současné době střídá poptávka po úspornějších vozech.
Ekonomický vývoj cen a daní odsoudil velkoobjemová auta jako levnější ležáky autobazarů. Proč nerozšířit řady uživatelů tam kde se to vyplatí!
Když v našich podmínkách velkých měst stačí jedno auto na šest lidí, nesníží se tak přehlcenost měst? Neni toto cesta k novějšímu vozovému parku? Ekologii a ekonomické prosperitě moderních domácností?
Osobně tento systém využívám a už sousedi zaznamenali: "Kde na to ten člověk bere že má několik aut?"
Toto je cesta k úsporám... proč platit státu poplatky, podporovat bankovní sektor, když je možné se vší slušností být carshare uživatel?

V současnosti najdete carsharing - skupinové sdílení aut v Praze a Brně. Další lokality jsou na Vás. (Autonapůl Brno, Sharujeme.cz Praha a další aktuální provozovatelé v Ostravě, Plzni a jiných městech.)

Adresa občanského sdružení:

Autonapůl, družstvo
Údolní 567/33
602 00 Brno-město

Autor článku o Carsharingu Autor článků o Carsharingu - nechce být zveřejněn vzhledem ke krytice sdružení Autonapůl, které je členem.

   Je uživatelem těchto služeb v Brně. S carsharingem se setkal při dlouhodobém pobytu ve Francii kde tyto služby byly výhodnější než půjčování auta v autopůjčovnách. V současné době přistupuje k tomuto z hlediska nevýhodného vlastnění vlastního automobilu jako k výhodné alternativě. Zároveň ale poukazuje na malé rozšíření a povědomí lidí o těchto službách jinde zcela běžných.

Nacházíte se v rubrice AUTO MOTO.

Jak? Rady odborníků z různých oblastí života.